۴۹۵ شیء از دوره ایلامیان تا قاجار در رامهرمز کشف شد

يکشنبه ۱۴ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۴۰ | کد مطلب: ۳۶۷۸۴
۴۹۵ شیء از دوره ایلامیان تا قاجار در رامهرمز کشف شد
معاون میراث‌ فرهنگی خوزستان گفت: در پی انهدام یک باند حفار غیرمجاز در شهرستان رامهرمز، ۴۹۵ شیء تاریخی از این باند کشف‌وضبط شد و دو زن نیز دستگیر شدند.
اسکان نيوز: احمدرضا حسینی‌بروجنی، معاون میراث‌ فرهنگی خوزستان گفت: حسب گزارش منابع و مخبران محلی مبنی بر قاچاق اشیا تاریخی توسط چند فرد، موضوع با قید فوریت در دستورکار عوامل پایگاه حفاظت میراث‌فرهنگی رامهرمز قرار گرفت و این نیروها ضمن هماهنگی با فرماندهی انتظامی شهرستان، با همراهی نیروهای انتظامی به محل اختفا این افراد رفته و طی عملیاتی موفق به دستگیری دو زن می‌شوند.

او با بیان این‌که طی این عملیات، یک مرد نیز از محل متواری شد افزود: در ابتدا ۴۹۹ شیء مشکوک به تاریخی و یک خودرو از این باند توقیف و ضبط شد که براساس نظر کارشناس اموال فرهنگی‌تاریخی اداره‌کل میراث‌فرهنگی خوزستان تعداد ۴۹۵ شیء از اشیاءی ضبط‌شده دارای اصالت تاریخی و چهار قطعه بدل و جدیدالساخت تشخیص داده شدند.

معاون میراث‌ فرهنگی خوزستان در این‌باره تصریح کرد: اشیا تاریخی کشف‌شده از این باند شامل سکه‌های دوره تاریخی و اسلامی و همچنین دست‌آفریده‌های ارزشمندی از جمله دشنه، شمشیر، تندیس مهر، پیکرک جام سرمه‌دان و… از جنس سنگ، فلز، سیمین، زرین، مفرغ، آهن، قلع و مس هستند که به صورت عمده مربوط به دوره‌های ایلامی، هخامنشی، سلوکی، اشکانی، صدر اسلام، سلجوقی و قاجاریه هستند. 

او با اشاره به این‌که اشیا مکشوف پس از صدور دستور مقام قضائی به امین اموال فرهنگی و تاریخی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان تحویل شد گفت: قرار است این اموال فرهنگی‌تاریخی ارزشمند، با یاری مدیر موزه‌ها و اموال فرهنگی‌تاریخی استان، برای نخستین بار در سریع‌ترین زمان ممکن و طی هفته آتی، تدقیق، ساماندهی، مستندنگاری و آسیب‌شناسی و در سامانه جامع اموال فرهنگی‌تاریخی کشور ثبت شوند.

حسینی‌بروجنی همچنین خبر داد: قرار است پس از بررسی، تدقیق و آسیب‌شناسی این دست‌آفریده‌های ارزشمند، به‌زودی تعدادی از آن‌ها برای مرمت به کارگاه و آزمایشگاه مرمت اشیای تاریخی سپرده شوند و تعدادی نیز که از در زمره نفایس فرهنگی تاریخ و تمدن سترگ ایران تشخیص داده شده‌اند، در سیاهه آثار منقول قرار گیرد و پرونده فنی تخصصی‌شده آن تکمیل شود.

ایلنا نوشت، او در پایان خاطرنشان کرد: پرونده سوداگران پیش‌گفته نیز با توجه به متواری شدن یکی از افراد، از راه مراجع قضایی درحال پیگیری است.