آزادسازیحریم اطراف کاروانسراهای تاریخی

شنبه ۱۳ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۰۵ | کد مطلب: ۳۶۷۶۸
آزادسازیحریم اطراف کاروانسراهای تاریخی
مسئول نمایندگی میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان میامی گفت: آزادسازی حرایم اطراف کاروانسراها نقش مهمی در توسعه گردشگری دارد.
اسکان نيوز: سیدمحمدصادق رضویان، مسئول نمایندگی میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان میامی در بازدید و بررسی موضوعات مرتبط با کاروانسرای تاریخی میاندشت با حضور مسئولان این شهرستان بیان کرد: ثبت جهانی و توجه به سامان‌دهی کاروانسراها نقش مؤثری در رشد گردشگری این شهرستان دارد.

مسئول نمایندگی میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان میامی به پیشنهادهای سرمایه‌گذار بخش خصوصی کاروانسرای میاندشت در خصوص مشارکت در طرح‌های منابع طبیعی و محیط‌زیست، مباحث مربوط به احیا قنوات کاروانسرا و رفع آسیب‌های منظری اشاره کرد و خواستار مشارکت مسئولان در رفع مشکلات شد.

رضویان تاکید کرد: حمایت از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و رفع مشکلات سرمایه‌گذاران از اولویت‌های مهم است.

رحیم عامری، دادستان عمومی و انقلاب میامی نیز به موقعیت قرارگیری کاروانسرا و تأثیر آن در کاهش تصادفات جاده‌ای اشاره و تأکید کرد: بهره‌برداری و احیا کاروانسرای میاندشت نقش مهمی در جذب گردشگر و گاهش تصادفات جاده‌ای دارد.

عباس طاهران‌پور، معاون فرماندار میامی نیز با تشریح اهمیت جایگاه گردشگری در شهرستان میامی، گفت: دستگاه‌های اجرایی این شهرستان آماده هرگونه کمک برای تسهیل امر سرمایه‌گذاری و اماده‌سازی شهرستان برای حضور ارزیابان یونسکو هستند.

کاروانسرای میاندشت در 40 کیلومتری شرق میامی در مسیر جاده میامی به مشهد قرار دارد. میاندشت بزرگ‎ترین مجموعه کاروانسرای ایران شامل سه کاروانسرا صفوی و قاجار است. كاروانسرا غربی مربوط به دوره صفوي و دو كاروانسرا ديگر مربوط به دوره قاجار است.

به‌ گزارش روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان، کاروانسرای میاندشت یکی از 6 کاروانسرای شاخص استان سمنان است که قرار است در فهرست جهانی ثبت شوند.