مرمت اضطراری ۸۹۰ بنای تاریخی مذهبی استان مرکزی

شنبه ۱۳ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۴۴ | کد مطلب: ۳۶۷۶۵
مرمت اضطراری ۸۹۰ بنای تاریخی مذهبی استان مرکزی
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: بیش از ۲ هزار بنای تاریخی و مذهبی در استان مرکزی شناسایی شده است که از این میان ۸۹۰ بنای ثبت شده نیاز به مرمت اضطراری دارند.
اسکان نيوز: مصطفی مرزبان، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی  اظهار کرد: با هدف حفظ و نگهداری از ابنیه‌های تاریخی و مذهبی از ابتدای سال جاری ۳ بنای مهم استان مرکزی، همچون «عمارت امیر مفخم» در خمین، «کاروانسرای دولت آباد» در اراک و منزل «میرزا حسن آشتیانی» به بخش خصوصی واگذار شد است و در این راستا سرمایه‌گذاران با حفظ کاربری در حال انجام مرمت هستند.

وی با اشاره به اینکه پروسه جذب سرمایه گذاری برای سایر بناهای تاریخی استان در حال پیگیری است، افزود: هم اکنون مجوزهای لازم برای واگذاری ۳ بنای تاریخی دیگر به بخش خصوصی با هماهنگی وزارتخانه متبوع دریافت شده است.

مهر نوشت، مرزبان اضافه کرد: «کاروانسرای خشکرود» زرندیه برای مدت ۲۱ سال، «کاروانسرای کهک» دلیجان به مدت ۱۵ سال و «خانه میرپنج ضیایی» در شهرستان تفرش به مدت ۱۴ سال با کاربری اقامتی، پذیرایی و فرهنگی از جمله این بناها است که از طریق مزایده به سرمایه گذاران واگذار می‌شود.