دلالان، عدم پذیرش برخی بیمارستان‌ها و ارائه تعرفه‌های مازاد آسیب‌های جدی به گردشگری سلامت زده

شنبه ۶ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۲۲ | کد مطلب: ۳۶۶۲۱
دلالان، عدم پذیرش برخی بیمارستان‌ها و ارائه تعرفه‌های مازاد آسیب‌های جدی به گردشگری سلامت زده
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از انجام پروژه‌های باستان‌شناسی متعدد در این استان خبر دادو تاکید کرد: پروژه‌های عمرانی بدون هماهنگی با میراث آغاز می‌شوند و سازمان ناچارا کاوش‌های نجات‌بخشی را انجام می‌دهد.
اسکان نيوز: جلیل جباری، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با اشاره به مصوبات ستاد کرونا از تعطیلی موزه‌های استان خبر داد و گفت: بر اساس مصوبات اعلام شده و قرار گرفتن هتل‌ها و مراکز گردشگری در سطح یک و امکان ادامه فعالیت آن‌ها در شرایط کرونایی، این مراکز فعال هستند و از قضا میزبان گردشگران و مسافرانی هستند که به استان سفر کرده‌اند. البته تعداد گردشگران استان نسبت به قبل از شیوع کرونا کاهش داشته چراکه در سال 98 ضریب اشغال هتل‌ها به حدود 70 درصد رسیده بود. درآمد هتل‌ها افزایش یافته بود و شاهد حضور گردشگرانی از کشورهای همسایه از جمله آذربایجان و عراق بودیم.

به گفته او، قبل از شیوع ویروس کرونا، آذربایجان غربی میزبان بیش از 150 هزار گردشگر سلامت بود که بیشتر آنها از شمال عراق می‌آمدند. هرچند اکنون نیز ویزا برای گردشگران سلامت صادر می‌شود اما این سفرها محدود شده و نسبت به گذشته با کاهش تعداد گردشگران روبه‌رو هستیم.

جباری در ادامه به وجود دلالان برای جذب گردشگران سلامت اشاره کرد و گفت: با وجود آنکه به دفاتر خدمات مسافرتی فعال در استان مجوز فعالیت در عرصه گردشگری سلامت را داده‌ایم و سعی در تسهیل ورود این گردشگران توسط مراجع مجوزدار داریم اما یکی از آسیب‌های این حوزه وجود و فعالیت دلالان در مرز است. همچنین فعالیت این افراد و شرایطی که برای اقامت اتباع خارجی در اماکن غیر مجاز ایجاد می‌کنند مشکلاتی را بوجود آورده است. عدم همکاری برخی از بیمارستان‌ها برای پذیرش  گردشگران سلامت و ارائه تعرفه‌های مازاد بر آنچه توسط قانون مصوب شده از دیگر آسیب‌های این حوزه است و امیدواریم این فرآیند اصلاح شود.

به گفته مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی، گردشگران سلامت که به این استان سفر می‌کنند بیشتر برای انجام عمل‌های زیبایی و کاشت مو و جراحی کلیه است. بیشتر  این گردشگران هم از آن جهت که ارتباطات فامیلی با ساکنین این استان دارند، درمان را در بیمارستان‌های استان انجام می‌دهند.


انجام بزرگترین عملیات نجات بخشی محوطه‌های تاریخی


او درخصوص وضعیت میراث‌فرهنگی استان آذربایجان غربی نیز گفت: در سال‌های1399 و 1398 بیش از 100 بنای میراثی مرمت و حفاظت شد و احیای مسجد جامع ارومیه در برنامه قرار گرفت و ساخت‌وسازهای غیر مجاز که در عرصه این مجموعه انجام شده بود آزادسازی و حجره‌های تاریخی ضلع شرقی آن احیا شد.

جباری همچنین درخصوص پروژه‌های باستان‌شناسی که طی سال اخیر در آذربایجان غربی انجام شده گفت: این استان یکی از استان‌های مهم در عرصه باستان‌شناسی است و بزرگترین عملیات نجات بخشی محوطه‌های تاریخی در اجرای پروژه‌های سدسازی پیرانشهر انجام شد. در این پروژه حدود 30 محوطه کاوش شد. حدود 30 محوطه نیز در فهرست آثار ملی ثبت و تعیین حریم شد. 10 عنوان مجوز کاوش‌ نجات بخشی در محوطه‌های پروژه‌های عمرانی بزرگ صادر شده است.

به گفته مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی، بیشترین پروژه‌های باستان‌شناسی که در این استان تعریف می‌شود، کاوش‌های نجات بخشی هستند و به جرات می‌توان گفت در حدود 50 پروژه باستان‌شناسی نجات بخشی و تعیین حریم انجام شده است. چراکه شاهد انجام پروژه‌های عمرانی متعدد در استان هستیم و به دلیل عدم هماهنگی ارگان‌ها و نهادهای عمرانی با میراث‌فرهنگی، در نهایت ناچار به انجام کاوش نجات بخشی می‌شوند.

ایلنا نوشت، او ادامه داد: دستگاه‌هایی از جمله وزارت نیرو و جهاد که مجری پروژه‌های بزرگ هستند باید قبل از شروع پروژه استعلام‌های لازم را از میراث‌فرهنگی بگیرند اما از قانون تمکین نمی‌کنند و معمولا حین اجرا قانون مطلع می‌شویم و به ناچار در صدد کاوش نجات بخشی بر می‌آییم. البته تاکنون محوطه باستانی را از دست نداده‌ایم.