اردبیل، کردستان، کرمانشاه، کرمان و فارس میزبان بزرگداشت روز جهانی گردشگری

پنجشنبه ۲۱ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۲۹ | کد مطلب: ۳۶۳۸۳
اردبیل، کردستان، کرمانشاه، کرمان و فارس میزبان بزرگداشت روز جهانی گردشگری
معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: بزرگداشت روز جهانی گردشگری 1400 از تاریخ 6 لغایت 11 مهرماه سال جاری در 5 استان منتخب به عنوان نمایندگان مسیرهای جدید و سنتی گردشگری کشور برگزار می‌شود.
اسکان نيوز:  ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: با توجه به برنامه‌ریزی بعمل آمده و استقبال ادارات کل استانی جهت برگزاری مراسم روز جهانی گردشگری 1400، این موضوع در دومین نشست شورای سیاستگذاری مراسم بزرگداشت روز جهانی گردشگری  مطرح و با میزبانی استان‌های منتخب موافقت شد.

او افزود: بنابر این تصمیم  استان اردبیل در روز ششم مهر، استان‌های کردستان و کرمانشاه بصورت مشترک در منطقه اورامانات (هورامان) در هشتم مهر، استان کرمان در دهم مهر و استان فارس در یازدهم مهر ماه سال جاری میزبان مهم‌ترین رویداد صنعت گردشگری کشور هستند.

معاون گردشگری در تشریح سیاست‌ها و برنامه‌های مورد نظر برای روز جهانی گردشگری اظهار کرد: طبق رویکرد سال‌های اخیر، وزارت گردشگری در تلاش بوده است تا با استفاده از رویدادهای مهمی همچون روز جهانی گردشگری در راستای معرفی مناطق کمتر شناخته شده و یا جلب توجه مقامات محلی و مردم برای اهمیت دادن به مقوله گردشگری در برنامه‌ریزی‌های استان و یا شهر خاصی اقدام نماید.

وی افزود: در همین راستا انتخاب استان‌های اردبیل، کرمانشاه و کردستان در چارچوب سیاست تعریف مسیر جدید گردشگری در شمال غرب کشور است که امسال با ثبت جهانی منطقه اورامانات در فهرست یونسکو، برگزاری این رویداد ملی بطور حتم در توسعه و رونق گردشگری این منطقه تاثیر قابل توجهی خواهد داشت.

معاون گردشگری یادآور شد: از سوی دیگر، استان‌های کرمان و فارس نیز در امتداد مسیر سنتی و تاریخی گردشگری کشور واقع شده اند و جا دارد به موازات تعریف مسیرهای جدید گردشگری همچنان در محل توجه بیش از پیش قرار گیرند.

تیموری در ادامه ضمن اشاره به شعار روز جهانی گردشگری در سال 2021 گفت: سازمان جهانی گردشگری شعار گردشگری، ابزاری برای رشد فراگیر را برای سال جاری انتخاب کرده است و بدون تردید انتخاب 5 استان برای برگزاری مراسم روز جهانی گردشگری از سوی معاونت گردشگری در همین چارچوب و به مفهوم توجه به توسعه و رونق متوازن گردشگری در کشور بوده است.

شایان ذکر است در هفته گردشگری علاوه بر برنامه‌های ملی در 5 استان منتخب، برنامه‌ها و مراسم جداگانه‌ای نیز در سطوح استانی در سایر استان‌ها برگزار خواهد شد. 

ایلنا نوشت، وی در پایان تاکید کرد: در برگزاری مراسم از مدیران‌کل استانی خواسته شده است تا از ظرفیت همه بخش‌ها اعم از دولتی، عمومی و غیر‌دولتی، شهرداری‌ها، تشکل‌های حرفه‌ای گردشگری و جوامع محلی میزبان بهره کامل ببرند.