محدوده عرصه غربی محوطه قلی‌درویش بازنگری می‌شود

دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۱۲ | کد مطلب: ۳۶۳۲۸
محدوده عرصه غربی محوطه قلی‌درویش بازنگری می‌شود
گمانه‌زنی برای حصول اطمینان قطعی و تدقیق خطوط عرصه و حریم ضلع غربی محوطه قلی‌درویش، در محدوده مورد استعلام دانشگاه آزاد قم زیر نظر و با نظارت مدیر پایگاه محور تاریخی و فرهنگی قم (قلی‌درویش) انجام شد.
اسکان نيوز: سیامک سرلک، مدیر پایگاه محورتاریخی و فرهنگی قم (قلی درویش) اعلام کرد: در اواخر سال ۱۳۹۹، در پی درخواست دانشگاه آزاد اسلامی قم برای اخذ استعلام ازاداره کل میراث‌فرهنگی این استان، بمنظور توسعه فضای گردشگری در بخشی از اراضی تحت تملک آن مرکز واقع در ضلع غربی حریم محوطه قلی‌درویش، این درخواست به پایگاه قلی درویش ارجاع شد.

او با بیان این‌که دانشگاه آزاد قم طی دهه‌های گذشته در این محدوده ساخت و سازهایی به‌منظور اسکان و فراهم کردن امکانات اقامتی اساتید این مرکز انجام داده بود، تصریح کرد: با وجود این‌که این محدوده در خارج از عرصه محوطه قلی‌درویش قرار داشت و تبعا مشمول ضوابط عرصه محوطه نمی‌شد به دلایلی لزوم انجام گمانه‌زنی در محدوده استعلام دانشگاه مطرح شد.

سرلک در ادامه دلیل اصلی انجام این پروژه را وجود یک بنای مقبره‌ای موسوم و منسوب به امام‌زاده جعفر غریب که به اواخر دوره قاجاریه تعلق دارد عنوان کرد و افزود: اداره کل میراث‌فرهنگی قم در دهه ۷۰ بمنظور ثبت بنا در فهرست آثار ملی اقدام به مرمت بنا کرد و طرح تعیین عرصه و حریم آن را در سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۸ به مرحله اجرا نهاد.

او اظهارکرد: این طرح توسط یکی از همکاران مهندس معمار و تبعا بدون انجام گمانه‌زنی اجرا شد و طی آن تمامی زمین‌های پیرامون بنای مقبره‌ای، از جمله عرصه محوطه‌باستانی قلی‌درویش که در آن سال‌ها ناشناخته بود، با درایت و هوشیاری همکار مهندس معمار به عنوان عرصه و حریم بنای امام‌زاده به ثبت رسید.

مدیر پایگاه محور تاریخی و فرهنگی قم (قلی‌درویش) خاطرنشان کرد: با این توضیح مشخص شد که محوراصلی تعیین عرصه و حریم در این مرحله، بنای موسوم به امام زاده است.

سرلک گفت: در سال ۱۳۸۰ و ۱۳۸۱که محوطه قلی‌درویش رسما شناخته و معرفی شد، مجددا طرح تعیین عرصه محوطه با روش گمانه‌زنی باستان‌شناختی و این بار به محوریت محوطه به مرحله اجرا درآمد.

این باستان‌شناس افزود: نتیجه اینکه در وضعیت فعلی بین دور اول تعیین عرصه این محدوده به محوریت بنای موسوم به امام‌زاده و دوردوم تعیین عرصه به محوریت محوطه قلی‌درویش، تفاوت‌هایی ایجاد شد که هم در محدوده عرصه و هم درگستره حریم وجود دارد.

او تصریح کرد: با اتکا به دور دوم تعیین عرصه و حریم محوطه بر اساس نتایج گمانه‌زنی، محدوده تملک دانشگاه آزاد قم، خارج از عرصه محوطه واقع شده اما تابع ضوابط حریم محوطه است.

ایلنا نوشت، سرلک افزود: این وضعیت موجب شد تا گمانه‌زنی برای حصول اطمینان قطعی و تدقیق خطوط عرصه و حریم ضلع غربی محوطه قلی‌درویش، درمحدوده مورد استعلام دانشگاه آزاد زیر نظر و با نظارت مدیر پایگاه محور تاریخی و فرهنگی قم (قلی‌درویش) و به سرپرستی هادی رفیعی، ازکارشناسان پروژه کاوش‌های محوطه قلی‌درویش، انجام گیرد.