مرحله جدید مرمت کاروانسرای شاه‌عباسی میامی

يکشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۲۷ | کد مطلب: ۳۶۳۱۳
مرحله جدید مرمت کاروانسرای شاه‌عباسی میامی
مسئول نمایندگی میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان میامی گفت: مرحله جدید مرمت کاروانسرای شاه‌عباسی میامی آغاز شد.
اسکان نيوز: سید محمدصادق رضویان، مسئول نمایندگی میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان میامی با اعلام این خبر بیان کرد: مرمت این کاروانسرای تاریخی با هدف آماده‌سازی برای حضور ارزیابان یونسکو آغاز شده است.

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان میامی افزود: در این مرحله از مرمت کار حدف الحاقات، بندکشی بام، آواربرداری و سم‌پاشی بام برای از بین بردن گیاهان انجام می‌شود.

رضویان با بیان این‌که این بنا در مرکز شهر میامی واقع شده و از کاروانسراهای زیبای عهد صفوی است که تقریباً سالم بر جای مانده است، ادامه داد: این بنا به فرم حیاط مرکزی و از نوع چهار ایوانی است که با آجر ساخته شده است.

او با اشاره به این‌که در سر در ورودی کاروانسرا، کتیبه‌های سنگی حجاری و نصب شده که تاریخ ساخت و بانی آن در روی آن درج شده است، افزود: این کاروانسرای شاه‌عباسی از این حیث کاروانسرای منحصر به فردی محسوب می‌شود.

مسئول نمایندگی میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان میامی با بیان این‌که این بنا در مرکز شهر میامی واقع شده است، گفت: این کاروانسرا به فرم حیاط مرکزی و از نوع چهار ایوانی است که با آجر ساخته شده است.

به‌ گزارش روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان،کاروانسرای میامی با زیربنای پنج هزار و 250 متر مربع به شماره 1718 در سال 1365 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده. کاروانسرای میامی در خیابان امام رضا (ع) میامی واقع شده است.