در این استان فرونشست زمین جلوتر از اعتبارات پیش می‌رود

شنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۲۰ | کد مطلب: ۳۶۳۰۳
در این استان فرونشست زمین جلوتر از اعتبارات پیش می‌رود
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی با اشاره به بحران فرونشست زمین در دشت‌های خراسان جنوبی، گفت: در شرایط فعلی برای مقابله با این بحران برنامه‌ها را به صورت دیون اجرا می‌کنیم.
اسکان نيوز: سعید سروری، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی اظهار کرد: در خراسان جنوبی 44 دشت وجود دارد که از این تعداد  9 دشت ممنوعه بحرانی، 22 دشت ممنوعه و 13 دشت آزاد است.

وی افزود: فرونشست زمین در دشت‌های استان همه ساله اتفاق می‌افتد هر چند که مقدار آن ناچیز  است اما در صورت تداوم و مرور زمان، به صورت شکاف‌ها و گودال‌های عمیقی نمایان خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی بیان کرد: اکنون شکاف در دشت سرایان خراسان جنوبی نمایان شده و این وضعیت، ترک‌هایی به عمق 3 تا 4 متر در سطح زمین ایجاد کرده است.

سروری گفت: برداشت بیش از حد آب از سفره‌های آب زیر زمینی باعث بروز این وضعیت شده که خشکسالی‌های چند ساله اخیر طی سال گذشته وضعیت را حادتر کرده؛ به طوری که هم اکنون بیشتر از ظرفیت دشت‌های استان از آن آب برداشت می‌شود.

ایسنا نوشت، وی با بیان این‌که در شرایط فعلی برای مقابله با این بحران برنامه‌ها را به صورت دیون اجرا می‌کنیم، تصریح کرد: با توجه به هزینه بسیار بالای تامین، انتقال و توزیع آب شرب در استان از تمامی هم استانی‌ها درخواست می‌کنیم که در مصرف آب شرب حداکثر صرفه جویی را داشته باشند.