کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

ربایش احتمالی یک نفتکش در آب‌های امارات

13 مرداد 1400 ساعت 9:05 | کد مطلب:36268

خبرگزاری رویترز به نقل از سه منبع امنیتی گزارش داده که احتمالا یک کشتی حمل قیر بنام «آسفالت پرینسس» در نزدیکی سواحل امارات ربوده شده‌ است.


در این گزارش آمده است که این حادثه در دریای عمان صورت گرفته و این کشتی حمل قیر که با پرچم پاناما در حال تردد به سمت تنگه هرمز بوده توقیف شده است. گفته می‌شود این عملیات از سوی ۸ یا ۹ فرد مسلح که به این کشتی حمله کرده‌اند صورت پذیرفته شده است.

به گزارش رویترز به نقل از سامانه ردیابی رفینیتیو/Refinitiv روز سه شنبه همچنین دستکم پنج کشتی در آبهای بین ایران و امارت عربی متحده وضعیت ردیابی خود را به «بی‌سکان» تغییر دادند که به معنای تحت کنترل نبودن کشتی و عدم ناوبری و هدایت کشتی بدلایلی نامعلوم است.

رویترز در ادامه می نویسد که نمی تواند اطلاعات سامانه رفینیتیو و ارتباط آن با احتمال ربوده شدن کشتی را تایید کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به این اتفاقات بروز حوادث امنیتی پی‌در‌پی برای این کشتی‌ها در خلیج فارس و دریای عمان را مشکوک خواند و نسبت به آنچه که او آن را «فضا‌سازی‌های کاذب برای برخی اهداف خاص» خواند، هشدار داد.

سعید خطیب‌زاده روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد با تاکید بر اینکه ایران از برقراری و حفظ ثبات در خلیج فارس و دریای عمان حمایت می‌کند، اضافه کرد: «نیروهای دریایی ایران آماده هستند در صورت نیاز به کشتی‌های عبوری در این منطقه امدادرسانی نمایند.»

سپاه پاسداران در بیانیه‌ای اعلام کرده: «براساس اطلاعات نیروهای امنیتی، نیروهای مسلح ایران و کلیه شاخه‌های مقاومت اسلامی در خاورمیانه هیچ نقشی در حادثه خلیج عمان نداشته‌اند.»

ابوالفضل شکارچی سخنگوی ارشد نیروهای مسلح کشورمان هم به خبرگزاری فارس گفته: «اخبارضد و نقیض برخی رسانه‌ها درباره رهرگونه ناامنی دریایی و دزدی کشتی در آب‌های منطقه، عملیات روانی و بسترسازی برای ماجراجویی‌های جدید است.»

سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا هم اعلام کرده لندن در خصوص ربایش احتمالی یکی از کشتی‌های این کشور تحقیقات فوری لازم را به عمل می‌آورد. در همین راستا نیروهای هوایی عمان برای یافتن حقیقت و پیگیری ماجرا به محل این حادثه اعزام شده است.

چهار نفتکش به نام‌های گلدن بریلیانس، ابیس، جاگ پوجا و همچنین کوئين اماتا از طریق سامانه رهیابی خود اعلام کرده بودند که به دلیل مشکلی نامشخص کنترل خود بر سکان کشتی را از دست داده‌اند. هر چهار کشتی در زمان‌های تقریباً یکسان هشدار داده‌اند هدایت کشتی از فرمان آنها خارج است.
 


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/news/36268/ربایش-احتمالی-یک-نفتکش-آب-های-امارات

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com