فرونشست ۳سانتی‌متری دشت‌های چهارمحال و بختیاری در سال

شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۵۸ | کد مطلب: ۳۶۰۹۱
فرونشست ۳سانتی‌متری دشت‌های چهارمحال و بختیاری در سال
کارشناس آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری با هشدار نسبت به مرگ آبخوان‌های این استان، گفت: دشت‌های ممنوعه بحرانی این استان سالانه با حدود سه سانتی‌متر فرونشست مواجه است.
اسکان نيوز: سیدهاشم فاطمی، کارشناس آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: طبق استانداردهای جهانی، وقوع سالانه ۲ میلیمتر فرونشست در دشت‌ها نشان‌دهنده وضعیت بحرانی است که این میزان در استان ما به سه سانتی‌متر رسیده که به شدت نگران‌کننده است.

وی با بیان این‌که از ۱۰ دشت اصلی استان ۶ دشت ممنوعه و چهار دشت ممنوعه بحرانی است، تصریح کرد: یکی از معیارها برای ممنوعه بحرانی شدن دشت‌ها، فرونشست زمین است که در حال حاضر دشت‌های شهرکرد، خانمیرزا، بروجن- فرادنبه و سفیددشت ممنوعه بحرانی است و فرونشست زمین در این دشت‌ها در حال پیشروی است.

فاطمی ادامه داد: اگرچه اعلام دقیق میزان فرونشست رخ داده در دشت‌های استان نیازمند پایش‌های علمی است اما بر اساس مطالعات انجام شده و مشاهدات ناشی از افت سطح آب‌ چاه‌ها، فرونشست در دشت خانمیرزا ۹۰ سانتی‌متر و در دشت شهرکرد ۲۰ سانتی‌متر برآورد می‌شود.

این کارشناس مسائل آب چهارمحال و بختیاری، برداشت بیش از حد از منابع آب زیرزمینی، وقوع خشکسالی‌های ۱۲ سال اخیر و تغییر بارش‌های از برف به باران را از عوامل وقوع بحران در دشت‌های استان برشمرد و گفت: هم اینک وابستگی تامین آب شرب استان به منابع آب زیرزمینی ۸۵ درصد، تامین آب صنعت ۹۷ درصد و تامین آب بخش کشاورزی بیش از ۸۵ درصد است.

فاطمی، ضخامت آبخوان‌های استان را بین ۵۰ تا ۶۰ متر اعلام کرد و افزود: این موضوع سبب شده تا با وجود فرونشست زمین در دشت‌های استان، فروچاله به وجود نیاید و همین موضوع سبب می‌شود تا مرگ آبخوان‌ها و فرونشست زمین به صورت خاموش شکل گیرد.

کارشناسان بر این عقیده هستند که با وجود وضعیت بحرانی دشت‌ها و منابع آب زیرزمینی چهارمحال و بختیاری، بهره‌برداری از منابع آب سطحی یک ضرورت است و چنانچه در این خصوص تدبیری اندیشیده نشود این استان نیز ظرف سالهای آینده با مشکل کمی و کیفی آب روبرو خواهد شد.

چهارمحال و بختیاری سرچشمه رودخانه‌های زاینده‌رود، کارون و بخشی از دز است و افزایش یا کاهش بارش‌ها در این استان، استان‌های خوزستان، اصفهان و فلات مرکزی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

خشکسالی‌های اخیر از سال ۱۳۸۶ در چهارمحال و بختیاری آغاز شده و پیامدهای ناگواری بر منابع آب، محیط‌زیست و فعالیت‌های اقتصادی این استان به‌ویژه در بخش کشاورزی داشته است.

ایزنا نوشت، هم‌اینک ۱۰۰ درصد مساحت این استان درگیر خشکسالی است.