روحانی : مشکلات بانکی و مالی ایران با کره جنوبی همچنان باقی است

سه شنبه ۲۹ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۲۲ | کد مطلب: ۳۶۰۶۲
روحانی : مشکلات بانکی و مالی ایران با کره جنوبی همچنان باقی است
حسن روحانی رئیس جمهوری گفته برغم وعده‌هایی که کره جنوبی داده مشکلات بانکی و مالی بین دو کشور همچنان پابرجا است.
 
او هنگام دریافت استوارنامه «یون کانگ هیون» سفیر جدید کره جنوبی در تهران گفت: در زمینه خرید تجهیزات و امکانات پزشکی و دارویی و حتی واکسن کرونا در استفاده از اموال خودمان در بانک‌های سئول باز هم با مشکل مواجه هستیم. در حالی که استفاده از ذخایر مالی خود در بانک‌های کره جنوبی حق روشن و واضح ایران است.

یون کانگ هیون در پاسخ گفته که شرایط اعمال شده خارج از کنترل کره جنوبی بوده و روابط تهران و سئول را تحت تأثیر قرار داده است."اما امروز مأموریت ویژه دارم تا نهایت تلاش خود را برای تقویت روابط دو طرف بکار گیریم."

کره جنوبی در فهرست کشورهایی بود که با اجرایی شدن تحریم‌های نفتی آمریکا مشمول معافیت‌های موقت بود ولی این کشور قبل از اجرایی شدن تحریم‌ها خرید نفت از ایران را متوقف کرد.

تا پیش از اجرایی شدن تحریم‌های آمریکا، کره جنوبی از واردکننده بزرگ نفت ایران و بزرگترین خریدار میعانات گازی از ایران بود.

میلیاردها دلار از درآمدهای نفتی ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا در بانکهای کره‌ای مانده و امکان انتقال به ایران را نیافته است؛ این پولها مربوط به درآمدهای نفتی ایران است که به قبل از تحریم‌های آمریکا باز می‌گردد.