در گفت‌و‌گو با مالک خصوصی عمارت «عکاسخانه ژرژ یونانی»

سه نخل نجات دهنده

يکشنبه ۲۷ تير ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۰۴ | کد مطلب: ۳۶۰۲۸
سه نخل نجات دهنده
اسکان نيوز-مینا میرسیوندی: حفظ میراث فرهنگی و بناهای قدیمی، حسی مشترک میان افرادی ست که به هویت و اصالت فرهنگی باور دارند. بناهایی که وقتی به آنها چشم میدوزی با مرور تاریخ و خاطرات گذشتگان، حال بهتری پیدا می کنی. عمارت هایی که در ادوار مختلف یکی پس از دیگری با بی مهری هرچه تمام، فرو ریختند و با از بین رفتنشان بخشی از گذشته و ارزش های ملی را با خود دفن کرند. در این نبرد نابرابر که اگر بتوان تنها یک خشت را پاسداری کرد، باید برایش جنگید.

«عکاسخانه ژرژ یونانی» یکی از همان بناهایی است که باتلاش بسیار هنوز بخشی از تاریخ آبادان است و برای نسل های بعد نیز به یادگار خواهند ماند. به بهانه ثبت این عمارت در تاریخ 26/9/1399 به شماره 31157، گپ و گفتی با مالک خصوصی این بنای تأثیر گذار داشتم.

پرویز شوکت متولد سال 1341 در آبادان و کارشناس ارشد رشته فیزیوتراپی دانشگاه علوم پزشکی ایران است. او نیز همچون بسیاری از اهالی آبادان طعم جنگ‌زدگی را در کنار خانواده چشیده و دوری از زادگاهش را در دورانی که آبادان زیر باران موشک و خمپاره بود، تجربه کرده. امروز پس از فراز و فرودها بسیار این فیزیوتراپ اهل آبادان مالک خصوصی «عکاسخانه ژرژ یونانی» است. ملکی که طی 10 سال اخیر به دفعات سوژه رسانه ای و محل مناقشه بوده است.
 
پیش از اینکه شما ملک را خریداری کنید اتفاقات و حوادث بسیاری رقم خورد. این بنا چندین بار زیر تیغ تخریب رفت که بواسطه تلاش دوست داران میراث فرهنگی و در آخرین دقایق این اتاق تلخ، رخ نداد. زمانی که تصمیم به معامله این عمارت گرفتید آیا از این جریانات با خبر بودید؟ و یا اصلا از این موضوع که میراث فرهنگی نیم نگاهی به آن دارد؛ اطلاع داشتید؟

قبل از هر چیز بگویم زمانی که نوجوان بودم هر گاه از جلوی این عکاسی رد می شدم بی اختیار توجه ام به آن جلب و قدم های شل می شد؛ انگار یک حس درونی مرا جذب این ساختمان دو طبقه با معماری متفاوتش می کرد. اما در سال 1394 که این ملک را خریداری کردم از اتفاقاتی که از سر گذرانده بود بی اطلاع بودم؛ طبق قانون نیز هیچ منعی برای خرید و یا حتی تخریبش نداشتم.
 
اما گزینه تخریب را انتخاب نکردید! دلیل تان چه بود؟

وجود سه درخت نخلی که در میان انبوه خاک و نخاله های به جا مانده از خرابی های جنگ و ناملایماتی که بر این ملک گذشته همچنان استوار و پا برجا مانده اند؛ اولین دلیل من بیش از همه مسائل عنوان شده؛ باعث شد فکر تخریب را نداشته باشم.
 
پس باید مدیون این سه نخل نجات دهنده باشیم، امروز و با توجه به اینکه ملک ثبت ملی شده و خود شما نیز تمایلی به تخریب نداشتید؛ چه برنامه ای برای احیاء و مرمتش دارید؟

این نکته را بگویم که ملک بدون رضایت من به ثبت رسیده. هرچند که تصمیم به تخریب نداشتم؛ اما زمانی که مالک خصوصی وجود دارد میراث فرهنگی نباید بدون جلب رضایت مالک دست به این اقدام می زد. در خصوص مرمتش نیز با هزینه شخصی و با سپردن کار به متخصصین امر، طرح مطالعاتی این ملک را انجام داده ام و با توجه به هزینه بالای مرمت، نیاز به همکاری اداره میراث فرهنگی استان و سازمان منطقه آزاد اروند جهت معرفی به بانک؛ برای گرفتن تسهیلات لازم را دارم.
 
هر چند که می دانم کار برای شما کمی سخت می شود؛ اما علاقه مندان میراث فرهنگی از اینکه ملک به ثبت رسیده خرسند هستند؛ چرا که وفاداری به اصل نقشه این عمارت حفظ می شود.

بله با ثبت ملک جای هر گونه تحرکی در بازسازی گرفته شد. بنده قصد تخریب نداشتم اما با توجه به شرایط پیش آمده، برای هر گونه تغییر جزئی نیز دست من بسته است.
 
طبق اصل 123 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران؛ حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی خصوصا برای تشویق مالکان شخصی می بایست اعمال شود، شما اجرای این قانون را در فرآیند کار خودتان تجربه کرده اید؟

تا به امروز خیر. وعده هایی داده شده ولی محقق نگشته و تا زمانی که این حمایت انجام نگیرد به لحاظ اقتصادی روند مرمت و احیا این ملک به کندی پیش می رود؛ اما اگر طبق قانون و گفته های مطرح شده توسط دستگاه های مربوطه، این همکاری شکل گیرد؛ کم تر از یک سال شاهد مرمت و فعالیت این بنا خواهیم بود.

خوشبینانه فرض را بر این می گذاریم که تمام موانع از سر راه برداشته و مرمت به موقع انجام شود، چه برنامه ای برای کاربری بعد از آن دارید؟

باتوجه به سابقه تاریخی این ملک و داستانی که در دل خود دارد، برای ادای دین به گذشته این عمارت و مردم آبادان، بعد از مرمت در کنار رستوران؛ راه اندازی موزه عکسی که  بتواند گذشته این شهر را با تمام خاطراتش به تصویر بکشد؛ نیز در دستور کار خواهد بود.

امید می رود که میراث فرهنگی استان و سازمان منطقه آزاد اروند هر چه سریع تر و با جدیت مباحث مطرح شده از سوی مالک را پی گیری کنند؛ چرا که حفظ و مرمت « عکاسخانه ژرژ یونانی» یک مطالبه جمعی و شهروندی است و تا رسیدن به این مهم همواره مورد پیگیری رسانه ای خواهد بود.

'عکس از بهرام نادری'