هیچ خطری نارین قلعه را تهدید نمی‌کند

يکشنبه ۲۷ تير ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۲۶ | کد مطلب: ۳۶۰۰۳
هیچ خطری نارین قلعه را تهدید نمی‌کند
مدیر پایگاه پژوهشی میراث‌فرهنگی میبد در اشاره به اخبار و کلیپ منتشرشده در خصوص تخریب قسمتی از بنای نارین قلعه، تاکید کرد: حال نارین قلعه خوب است و خطری متوجه این بنای تاریخی نیست.
اسکان نيوز: عبدالمهدی همت‌پور، مدیر پایگاه پژوهشی میراث‌فرهنگی میبد در رابطه با انتشار کلیپی در فضای مجازی از وضعیت نارین قلعه اظهار کرد: شاهد گذاری انجام‌گرفته روی دیوار که در سال ۱۳۷۹ نصب‌شده کوچک‌ترین جابه‌جایی نداشته است.

مدیر پایگاه پژوهشی میراث‌فرهنگی میبد با اشاره به این‌که سال گذشته ۵ میلیارد ریال برای مرمت دیوار شرقی که در معرض آسیب قرار داشت هزینه شده، افزود: تعمیر کل بنای ارزشمند نارین قلعه به‌صورت مستمر در دستور کار قرار دارد و هرساله کارهای مرمتی با توجه به اعتبارات تخصیصی بر اساس اولویت‌ها انجام می‌گیرد.

 همت‌پور تأکید کرد: نارین قلعه در بهترین شرایط خود، از زمان تأسیس پایگاه پژوهشی میبد قرار دارد.

او تولید و انتشار این کلیپ‌ها را موجب سلب اعتماد دلسوزان عرصه میراث‌ فرهنگی دانست و عنوان کرد: اگر زمانی آسیب واقعی به آثار تاریخی میبد برسد و رسانه‌ها از سر دلسوزی بخواهند اطلاع‌رسانی صحیح کنند، باورپذیری آن توسط مردم سخت خواهد شد که خود همین موضوع آسیب جدی برای آثار ارزشمند میراثی به شمار می‌رود.

مدیر پایگاه پژوهشی میراث‌فرهنگی میبد در ادامه از مردم خواست این‌گونه خبرها را از طریق خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری معتبر دنبال کنند و به اظهارنظرهای غیر کارشناسی توجه نکنند.

نارین قلعه یا نارنج قلعه میبد قدیمی‌ترین بنای استان یزد است و از آن با عنوان یکی از قدیمی‌ترین بناهای خشتی ایران و جهان نیز یاد می‌کنند که معماری و هنر سازندگان آن، موجب تحسین باستان‌شناسان و تاریخ‌دوستان شده است.

ایسنا نوشت، این بنای کهن درواقع ارگ حکومتی شهر تاریخی میبد بوده است که در پشته‌ای طبیعی با ارتفاع بیش از ۲۵ متر همچنان استوار است و در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۵۴ و به شماره ۱۰۸۶ در فهرست آثار ملی قرار گرفت.