کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

هزاران آسیب دیده جنگ خوستار دریافت غرامت از عراق شدند

16 تير 1400 ساعت 20:02 | کد مطلب:35852

در حالی‌که بیش از سه دهه از پایان جنگ ایران و عراق و محکومیت عراق به پرداخت هزار و ۱۰۰ میلیارد دلار غرامت به ایران می‌گذرد، اما این غرامت هنوز به ایران پرداخت نشده است.


به گزارش اسکان نیوز، با پایان یافتن جنگ ایران و عراق، دولت عراق موظف به پرداخت  هزار و ۱۰۰ میلیارد دلار غرامت به ایران شد و  براساس قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت سازمان ملل ۴۰ درصد از این غرامت باید به آسیب‌دیدگان از جنگ و خانواده آن‌ها پرداخت شود. اما تاکنون و پس از گذشت سه دهه این غرامت پرداخت نشده است. بر همین اساس کارزاری به راه افتاده که خواهان دریافت این غرامت از کشور عراق است.

امضاکنندگان این کارزار از مسئولان می‌‌خواهند با پیگیری دریافت این غرامت از عراق حقوق قانونی خانواده شهدا، جانبازان، اسرا و ایثارگران پرداخت شود.

امضاکنندگان این کارزار می‌گویند مسئولان ایرانی سال‌هاست در پیگیری دریافت این غرامت از عراق تعلل کرده‌اند و این غرامت تاکنون بنا به دلایل مختلف ازجمله مماشات، تعلل و ارتباطات سیاسی بین دول و همسایگی مسکوت مانده و پرداخت نشده است.

این در حالی است که یکی از شروط ایران برای پذیرش قطعنامه ۵۹۸ « پرداخت غرامت و خسارت جنگ از سوی متجاوز» بوده با این حال با گذشت بیش از سه دهه از پذیریش این قطعنامه همچنان حقوق قانونی آسیب‌دیدگان از جنگ و خانواده آن‌ها پرداخت نشده است.


کارزار  درخواست پیگیری غرامت  قطعنامه ۵۹۸ جنگ تحمیلی


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/news/35852/هزاران-آسیب-دیده-جنگ-خوستار-دریافت-غرامت-عراق-شدند

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com