بیانیه اعتراضی تعدادی از فعالان میراث فرهنگی اصفهان درخصوص گنبد مسجدشیخ‌لطف‌الله:

چرا مرمت گنبد بدون مطالعات تخصصی و توسط مرمتکار قبلی ادامه دارد؟+ تصویر نامه

چهارشنبه ۱۶ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۱۶ | کد مطلب: ۳۵۸۵۱
چرا مرمت گنبد بدون مطالعات تخصصی و توسط مرمتکار قبلی ادامه دارد؟+ تصویر نامه
نگاهبانی از مسجد شیخ‌لطف‌الله اصفهان به عنوان یک اثر بی‌نظیر جهانی و سرمایه ملی وظیفه و دغدغه تمامی ملت ایران است، که مورد بی‌مهری مسئولان میراث فرهنگی واقع شده و در حال حاضر مرمت‌های غیرحرفه‌ای می‌‌تواند آسیب‌های جدی به اثر میراثی و جهانی بزند.
به گزارش اسکان نيوز، تعدادی از فعالان حوزه میراث فرهنگی اصفهان دربیانه‌ای در خصوص مرمت غیراصولی گنبد مسجد شیخ‌لطف‌الله اصفهان باردیگر واکنش نشان داده و نسبت به آینده این میراث جهانی اظهار نگرانی کردند. در بخشی از این بیانه تاکید شده: پس از طرح موضوع دورنگ شدن گنبد مسجد شیخ‌لطف‌الله براثر مرمت غیراصولی علی‌رغم اعتراضات جدی متخصصان میراث فرهنگی نه تنها هیچ اقدام سازنده‌ای در این خصوص انجام نشد و برخلاف وعده‌های مدیران میراث فرهنگی متخصصان و استادکاران میراث فرهنگی و مرمت، موفق به  بازدید از آسیب‌های این گنبد نشدند،  بلکه باردیگر نسبت به ادامه مرمت غیراصولی این اثر جهانی باهمان مجری قبلی  اقدام شده که این امر باردیگر باعث ابراز نگرانی میراث دوستان و فعالان حوزه میراث فرهنگی و مرمت شده است.

فعالان میراث فرهنگی در بخش دیگری از این بیانه گفته‌اند: مستندان مربوزه به مرمت ترک اول از جمله طرح مطالعاتی و آسیب‌شناسی مشکلات گنبد، دستورالعمل مرمت، سوابق و ارزیابی مجری، گزارش‌های روزانه ناظر، صورت‌جلسه تائید اساتید و ... کجاست؟(  این موراد جزو بدیهی‌ترین ملزومات یه پروژه هستند).