شاهنامه‌خوانی می‌تواند به برند گردشگری افتر تبدیل شود

شنبه ۱۲ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۵۶ | کد مطلب: ۳۵۷۵۵
شاهنامه‌خوانی می‌تواند به برند گردشگری افتر تبدیل شود
مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری سمنان گفت: مردم روستای افتر، هویت و اصالت خود را حفظ کرده‌اند و شاهنامه‌خوانی اهالی این روستا می‌تواند به برند گردشگری افتر تبدیل شود.
اسکان نيوز: مهدی صمیمیان، مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری سمنان در جلسه تکمیل جاده سلامت افتر و توسعه محوطه آستان مقدس امامزاده علی(ع) و بام افتر با حضور سرپرست اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان، دهیار و اعضای شورای روستای افتر افزود: بسیاری از اهالی روستای افتر شاهنامه را حفظ بوده و یا در شاهنامه‌خوانی مهارت بالایی دارند و برنامه‌های شب چله در این روستا همراه با شاهنامه‌خوانی دیدنی و منحصربه‌فرد است.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری سمنان با اشاره به قابلیت‌های گردشگری افتر گفت: افتر در تمام زمینه‌ها سرآمد است  و در ارزیابی‌های کشوری جزو برترین روستاهاست.

صمیمیان اضافه کرد: روستا افتر شهرستان سرخه، ششمین روستای فعال قرآنی کشور است و در این زمینه در ردیف برترین روستاهای کشور قرار دارد.

سرپرست اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان نیز گفت: نان محلی، پنیر، خرسک و شاهنامه‌خوانی از قابلیت‌های گردشگری روستای افتر است.

حمیدرضا دوست‌محمدی بر برگزاری جشنواره‌های گردشگری با هدف معرفی قابلیت‌های روستا افتر تاکید کرد و افزود: ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی نیز می‌تواند نقش مؤثری در رشد و توسعه گردشگری افتر داشته باشد.

سرپرست اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان با تاکید برجذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی گفت: ایجاد زیرساخت‌های گردشگری، نیاز به جذب سرمایه‌گذار و دریافت موافقت اصولی دارد.

او ادامه داد: روستای افتر موقعیت خوبی برای رشد گردشگری دارد و داشته‌های فرهنگی، تاریخی و معنوی روستا می‌تواند زمینه رشد گردشگری را فراهم کند.

محمد حمیدی، دهیار روستای افتر نیز گفت: افتر با توجه به قابلیت‌های متعدد، روستایی گردشگر پذیر است و تاکنون 6 دوره شاهنامه‌خوانی و چندین دوره جشنواره پنیر در این روستا برگزار شده است.

در این جلسه مقرر شد طرح توسعه آستان مقدس امامزاده علی(ع) به‌عنوان بام افتر در قالب طرح تأسیسات گردشگری توسط دهیاری افتر در سامانه سرمایه‌گذاری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بارگذاری شود.

به‌ گزارش روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان،مغار افتر (یخچال طبیعی)، قلعه تاریخی افتر و نیز طبیعت زیبا و آب‌وهوای معتدل و ییلاقی از ظرفیت‌های گردشگری روستا افتر است.