کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

اینتل‌لب: فرونشست زمین در تهران بمب ساعتی است

12 تير 1400 ساعت 10:46 | کد مطلب:35754

موسسه تحقیقاتی اطلاعاتی 'اینتل‌لب ' در گزارشی فرونشست زمین در تهران را یک "بمب ساعتی آرام و ساکت" خوانده که به گفته این موسسه زیرساخت‌های اساسی و جمعیت ۱۳ میلیونی این شهر را تهدید می‌کند.


این موسسه با استناد به اطلاعات و داده‌های ماهواره‌ای و مقایسه تصاویر ضبط شده از ژانویه ۲۰۲۰ تا ماه مه ۲۰۲۱ به این نتیجه رسیده که بیشترین حد فرونشست زمین در تهران به طور متوسط ۴ سانتی‌متر در سال بوده هرچند در بعضی از نقاط این تغییرات به ۲۵ سانتی متر رسیده است.
 

موسسه اطلاعاتی 'اینتل‌لب' که به مراکز و موسسات مختلف امنیتی و نظامی خدمات می‌دهد، چندی پیش گزارشی با استناد به تصاویر ماهواره‌ای از ساخت "چهار" سازه تازه در مجتمع نظامی پارچین خبر داد.
 
سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی ایران در گزارشی با استناد به اندازه‌گیری‌های انجام شده در سازمان نقشه‌برداری در جنوب غرب تهران یک ناحیه فرونشست را شناسایی کرده که به گفته این سازمان از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۲ بیش از ۱۷۰ سانتی‌متر نشست کرده است که سالانه حدود ۲۱ سانتی‌متر است.
 
سازمان زمین‌شناسی می‌گوید برداشت بیش از حد منابع آب زیرزمینی و ضخامت لایه رسوبی و ساختار آن عامل اصلی پدیده فرونشست تهران بوده است؛ اما در سال‌های گذشته این پدیده با افزایش جمعیت در تهران تشدید شده است.
 
کاوه مدنی، پژوهشگر محیط زیست و استاد مدیریت منابع طبیعی که در ایران مدتی معاون سازمان محیط زیست بوده است، در توییترش با انتشار گزارش اینتل‌لب نوشته که او بارها درباره این موضوع هشدار داده است.
 

آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/news/35754/اینتل-لب-فرونشست-زمین-تهران-بمب-ساعتی

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com