کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

درخواست رییس انجمن اعضای هیات علمی "موسسه تحقیقات جنگل ها ومراتع کشور" از کاندیداها:

برنامه های خود را برای حل چالش های محیط زیستی ارائه دهید/ تشکیل وزارت منابع طبیعی مستقل از بخش کشاورزی پیش زمینه حل برخی بحران ها

23 خرداد 1400 ساعت 20:03 | کد مطلب:35500


اسکان نیوز: رئیس انجمن اعضای هیات علمی "مؤسسه تحقیقت جنگل ها ومراتع کشور" با ارسال یک بیانیه خطاب به نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ازآنان خواست تا با توجه به مشکلات محیط زیستی که اکوسیستم های طبیعی کشور را درگیر کرده است برنامه های خود را ارائه داده و به چند سوال اساسی در این رابطه پاسخ دهند.

از جمله این پرسش ها برنامه های عملیاتی این کاندیداها برای کنترل و مدیریت تغییر اقلیم، مدیریت بحران آب، استفاده از انرژی خورشیدی در مقیاس نیروگاهی، مدیریت پسماندها و آلودگی آب، خاک و هوا، مدیریت و کنترل طوفان ریزگرد، مهار بیابانزایی، مدیریت برداشت از معادن، تغییر کاربری اراضی ملی، به کارگیری توسعه در جهش تولید، آتش سوزی جنگل ها، چرای بیش از ظرفیت مراتع و برخی از دیگر مسائل است.

در بخشی از این بیانیه بر این نکته تاکید شده که بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند از آنجا که دو بخش کشاورزی و منابع طبیعی به لحاظ اهداف، وظایف و دیدگاه متفاوت هستند، یکی از پیش زمینه های رفع مشکلات منابع طبیعی کشور، تشکیل وزارت منابع طبیعی مستقل از بخش کشاورزی است که کاندیداهای ریاست جمهوری دراینباره باید نظر خود را اعلام کنند.

متن کامل این بیانیه مهم در ادامه می آید:

نامزدهای محترم سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران
با سلام و احترام

با توجه به مشکلات زیست محیطی مبتلا به اکوسیستم های طبیعی در سطح کشور، و نیاز به برنامه های عملیاتی برای مدیریت بهینه آنها  خواهشمنداست به سؤالات زیر پاسخ دهید:

همانطور که استحضار دارید:

1-   موضوع تغییر اقلیم یک موضوع جهانی است که کشور ایران هم از آن مستثنی نیست. برنامه های عملیاتی شما برای کنترل و مدیریت این موضوع چیست؟

2-  بهره‎برداری بی رویه از منابع آب زیرزمینی، افت سطح آب های زیرزمینی، فرونشست زمین، خشک شدن رودخانه ها و تالاب ها، کشور را با بحران آب مواجه کرده است. برنامه های عملیاتی شما برای مدیریت بحران آب کدامند؟

3-   بهره برداری از انرژی های پاک، یکی از راهکارهای اساسی برای کاهش چالشهای زیست محیطی میباشند. با توجه به اینکه قسمت های وسیعی از کشور پهناور ایران با داشتن سالانه بیش از ۳۰۰۰ ساعت آفتاب درخشان توان استحصال برق خورشیدی را دارد. تولید انرزی پاک می¬تواند در تامین انرژی برای کشاورزی و منابع طبیعی مورد استفاده قرار گیرد و همچنین منبع در آمد خوبی برای کشور باشد. برنامه شما برای استفاده از انرژی خورشیدی در مقیاس نیروگاهی چیست؟

4-  انتشار پسماندها و فاضلاب به محیط زیست، آلودگی خاک، آب و هوا را درپی دارد. برنامه های عملیاتی شما برای مدیریت این چالش کدامند؟

5-  ورود و گسترش طوفان های ریزگرد در کشور و آثار آنها بر زیست بوم ها باعث ایجاد اختلال در زندگی روزمره ساکنان مناطق تحت تاثیر این پدیده شده است. برنامه های عملیاتی شما برای مدیریت و کنترل این پدیده چیست؟

6-   گسترش بیابان ها یکی از پدیده های شوم زیست محیطی است که باعث جابجایی تمدن ها می شود. متاسفانه این پدیده روز به روز هم در محیط های طبیعی کشور  در حال گسترش است. برنامه های شما برای مهار بیابان زایی چیست؟

7-  بهره برداری از معادن، آسیب های جبران ناپذیری به اکوسیستم های طبیعی وارد می کند. برنامه های عملیاتی شما برای مدیریت متعادل این عملیات چیست؟

8-  تغییر کاربری اراضی منابع ملی یکی از پدیده هایی است که به شدت در حال گسترش است. برنامه های عملیاتی شما برای کنترل آن چیست؟

9-  برنامه عملیاتی شما برای به کارگیری "آمایش سرزمین" در امر توسعه و جهش تولید، به ویژه کشاورزی و معدن کدامند؟
10-  برنامه عملیاتی شما برای افزایش کارایی آب در بخش های مختلف اقتصادی چیست؟

11-   آتش سوزی جنگل ها و مراتع ، تغییر کاربری اراضی، ملی چرای بیش از ظرفیت و بهره برداری بی رویه از منابع طبیعی از چالش های اساسی می باشند که باعث تخریب روز افزون این منابع خدادادی می شوند. برنامه عملیاتی شما برای مدیریت این چالش ها و حفاظت از جنگل ها و مراتع کدامند؟

12-  همچنین بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران اعتقاد دارند از آنجا که دو بخش کشاورزی و منابع طبیعی به لحاظ اهداف،  وظایف و دیدگاه متفاوت هستند، یکی از پیش زمینه های رفع مشکلات منابع طبیعی کشور، تشکیل وزارت منابع طبیعی مستقل از بخش کشاورزی است. نظر حضرتعالی در این رابطه چیست؟

با احترام
سیدموسی صادقی
رئیس انجمن اعضای هیات علمی مؤسسه تحقیقت جنگل ها و مراتع کشور


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/news/35500/برنامه-های-خود-حل-چالش-محیط-زیستی-ارائه-دهید-تشکیل-وزارت-منابع-طبیعی-مستقل-بخش-کشاورزی-پیش-زمینه-برخی-بحران

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com