ادامه تجاوز به عرصه و حریم تل ۶ هزار ساله «اسکو» داراب

يکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۵۶ | کد مطلب: ۳۵۴۸۷
ادامه تجاوز به عرصه و حریم تل ۶ هزار ساله «اسکو» داراب
تل «سکو» یا «اسکو» در شهر داراب با شماره ۳۲۷۱ در ۲۵ اسپند ماه ۱۳۷۹ خورشیدی به ثبت ملی رسیده است. اما ثبت ملی و وجود تابلو اثر که قانون‌های میراث فرهنگی را بر روی آن نوشته‌اند هم نتوانسته از تجاوز به عرصه و حریم آن پیشگیری کند!
اسکان نيوز: دیرینگی تل اسکو در بررسی‌های باستان شناسی به هزاره چهار پیش از میلاد می‌رسد. اما عرصه و حریم این تل ۶ هزار ساله، همچنان از سوی مالک آن مورد دست‌اندازی قرار دارد و تا کنون میراث فرهنگی با وجود شکایت نیز، نتوانسته کاری از پیش ببرد!!

هم اینک بر روی تل ۶ هزار ساله اسکو در شهر داراب پارس، رد لاستیک خودروهای سنگین و موتورهای زمین داران به فراوانی دیده می‌شود و استخری کمابیش به اندازه ۲۵ در ۳۵ متر در آن چند سالی است ساخته شده و هنوز با وجود قانون‌های روشن و شفاف میراث فرهنگی برچیده نشده است!؟

به تازگی نیز یک اتاقک فلزی نیز در کنار آن برپا شده است تا دست‌اندازی‌ها به یادگار باستانی داراب تکمیل شود!

تل پیش از تاریخی «اسکو» در شرق روستای مادوان داراب قرار دارد که از نظر وسعت از تل سیاه بسیار بزرگ‌تر است. روی تل و پیرامون آن آثار دیوار و بقایای شالوده ساختمان دیده می‌شود. مقدار زیادی خرده سفال رنگین و ساده با خطوط هندسی مختلف در منطقه یافته شده است. بیشتر این سفال‌ها دارای خطوط تزیینی هستند. در نزدیکی این تپه باستانی ته ستون سنگی نیز  به دست آمده است. همچنین تعدادی سنگ بزرگ آسیاب از دل خاک بیرون آمده که نشان دهنده آبادانی منطقه در دوران گذشته است.

هرچند تاکنون کاوش و مطالعات باستان‌شناسی در این تپه باستانی انجام نشده، ولی به دلیل عدم حفاظت کافی، شاهد حفاری‌های غیرمجاز در گوشه و کنار این تپه باستانی هستیم. ضمن آن‌که قسمت‌هایی از آن زیر کشت کشاورزان منطقه قرار گرفته و آسیب‌های جدی دیده است.
.