آبگیری سد چپرآباد و احتمال زیر آب‌ رفتن ۱۳ محوطه باستانی اشنویه

جمعه ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۳۶ | کد مطلب: ۳۵۴۷۰
آبگیری سد چپرآباد و احتمال زیر آب‌ رفتن ۱۳ محوطه باستانی اشنویه
رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی اشنویه گفت: با آبگیری سد چپرآباد ۱۳ محوطه باستانی واقع در این محدوده به زیر آب خواهد رفت.
اسکان نيوز: روناک تاسا، رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی اشنویه با اعلام این مطلب اظهار کرد: از آن‌جایی که طبق بررسی‌های باستان شناسی ۱۳ محوطه باستانی در محدوده سد چپرآباد اشنویه شناسایی شده است نیاز است برای جلوگیری از به زیر آب رفتن این محوطه‌ها نسبت به کاوش نجات‌بخشی و استخراج اشیای باستانی این مناطق اقدام شود.

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی اشنویه افزود: این محوطه‌های تاریخی بخشی از هویت و تاریخ منطقه را نشان می‌دهد که نباید اجازه داد اطلاعات این محوطه‌ها از بین برود.

او با تاکید بر لزوم حفاظت و نگهداری از محوطه‌های تاریخی تصریح کرد: تعیین حریم و ثبت این محوطه‌ها نخستین گام برای نگهداری آن‌ها است.

به گزارش روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی آذربایجان غربی،تاسا عنوان کرد: همچنین در کنار رعایت قوانین حفاظت آثار تاریخی نیاز است که در بین مردم فرهنگ‌سازی شود تا آن‌ها خود نسبت به حفاظت از هویت و تاریخ خود حساس باشند.