انتقاد روحانی از نامزدهای انتخابات ۱۴۰۰: نامزد‌های انتخاباتی انگار از مریخ آمدند و هرگز در ایران نبوده‌اند

چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۳۳ | کد مطلب: ۳۵۴۵۵
انتقاد روحانی از نامزدهای انتخابات ۱۴۰۰: نامزد‌های انتخاباتی انگار از مریخ آمدند و هرگز در ایران نبوده‌اند
حسن روحانی رئیس جمهوری در جلسه هیات دولت گفت "در این انتخابات جفاها و ظلم‌های بسیار بدی شد".  روحانی همچنین از اظهارات نامزدهای ریاست جمهوری علیه دولت به شدت انتقاد کرد.

 انتخابات مهم است اما از انتخابات مهمتر اخلاق است. توجه، نگاه به مردم و جدی گرفتن مهم است. نمی توانیم با افکار عمومی و حضور مردم، شوخی کنیم.

 این که می‌گوییم هیچ کاری نشده در این هشت سال، ظلم به مردم است. بسیاری از زیر ساخت‌ها، کشاورزی و فضای مجازی دست مردم است. چرا به ملت توهین می‌کنید؟
 
او گفت "بدترین جفا، جفا به خود نظام است. اگر قرار است تمام این ۴۲ سال گذشته همه اقدامات برخلاف مصلحت جامعه و انقلاب باشد، پس برای چه انقلاب کرده بودیم".
 
روحانی با انتقاد از نامزدها و صدا و سیما گفت "شگفت‌آور است که نه در سوال‌ها و نه در جواب‌های اشاره‌ای به فشارها و تحریم و جنگ اقتصادی نشد".
 
او همچنین گفت برخی از آمارهایی که اعلام می‌شود درست نیست و به شعور مردم "توهین می‌شود، انگار در ایران نبوده‌اند و از کره مریخ آمده‌اند ". او گفت برخی از این آمارها "دروغ است و حقیقت را پشت و رو می‌کند".
 
رئیس جمهور خطاب به نامزدها به کنایه گفت "در این بحث‌ها معلوم شد برخی دستگاه‌ها خیلی خوب هستند. قوه قضائیه و مقننه و نیروهای مسلح همه الحمدالله بی‌ایراد هستند و فقط دستگاه اجرایی ایراد دارد که آن هم به زودی تغییر می‌کند و همه چیز خوب می‌شود".

روحانی گفته: کار به جایی‌ رسیده که کسانی‌که در همین دولت با من سینه‌به‌سینه می‌شدند و همه‌جور پرونده درست کرده‌بودند که شبکه‌های اجتماعی مختلف باید فیلتر شوند، می‌گویند مخالف فیلترینگ هستند؛ خدارو شکر همه با فیلترکردن مخالفند
 
او از نامزدها خواست با شعور مردم بازی نکنند و گفت "موضوعات بهتری هم این روزها می‌شنویم، چقدر زنان در این چند روز خوب شدند، باید حقوق خانم‌ها، احترام به خانم‌ها، جوان‌ها مطرح شده است، چطور در این مدت خانم‌ها نبودند، فقط این روزها خانم‌ها پیدا شدند و خیلی مورد احترام هستند. اقوام، اقلیت‌ها چقدر خوب شدند، شیعه و سنی چقدر با هم برادر و متحد شدند چیزهای خوبی هم این الحمدالله این روزها هست".

او همچنین گفت: چرا نمی‌گویید دولت کشور را از شمول فصل هفتم منشور سازمان ملل خارج کرد؟ چرا نمی‌گویید با برجام موافقید یا مخالفید؟ الان تنها را کشور، بازگشت به برجام است.
 
در دو مناظره انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، اغلب نامزدها از وضع موجود و عملکرد هشت ساله دولت حسن روحانی انتقاد کردند.