گزنک صدرآباد از پیشروی زمین‌های کشاورزی در امان است

سه شنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۱۶ | کد مطلب: ۳۵۴۳۱
گزنک صدرآباد از پیشروی زمین‌های کشاورزی در امان است
پروژه گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطه گزنک صدرآباد، یکی از کلید‌ترین محوطه‌های پیش از تاریخی مرکز فلات ایران با نتایج در خور توجه به پایان رسید.
اسکان نيوز: مجتبی باقرشاهی، سرپرست هیات باستان شناسی صدرآباد محوطه گزنک را گسترده‌تر از آن‌چه دانست که به نظر می‌رسد و گفت: طبق نتایج اولیه این تپه حدوداً ۶ هکتار وسعت داشته که ۹۰ درصد آن از بین رفته است.

او تصریح کرد: پروژه بررسی و شناسایی محوطه‌های باستانی روستای صدرآباد زرندیه از توابع استان مرکزی سال گذشته منجر به شناسایی ۲۱ محوطه باستانی از جمله تپه بسیار مهم گزنک در این روستا شد.

او افزود: موقعیت روستا صدرآباد و تپه گزنک در ۷۵ کیلومتری تهران و ۸۵ کیلومتری شهرستان ساوه قرار دارد که یکی از کلیدی ترین محوطه‌های پیش از تاریخی مرکز فلات ایران بشمار می‌رود.

این باستان شناس خاطرنشان کرد: از آنجایی که زمین‌های کشاورزی تا عرصه تپه گسترده شده بودند، لزوم تعیین عرصه و پیشنهاد حرایم این تپه بیش از آنچه تصور می‌شد لازم و ضروری بود.

باقرشاهی افزود: هیأت باستان شناسی در ابتدا با چند پرسش مبنی بر اینکه آیا سفال‌های آلویی در این محوطه همزمان با سفال چشمه علی ( سیلک II )ظهور پیدا کردند، منشأ سفال‌های آلویی چگونه مشخص می‌شد و آیا مردمان سازنده سفال آلویی اولین فلزگران مرکز فلات بودند کار را آغاز کرد.

مهر نوشت، او خاطرنشان کرد: در نهایت با اتمام پروژه پاسخ تمامی پرسش‌ها به دست آمد که در مقاله‌هایی ارائه خواهد شد. این پروژه به حفر ۲۴ گمانه در سه رینگ ختم شد که نتایج شگرفی در پی داشت.