انتخابات ۱۴۰۰: در اولین مناظره نامزدها چه گذشت؟

شنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۴۶ | کد مطلب: ۳۵۴۰۷
انتخابات ۱۴۰۰: در اولین مناظره نامزدها چه گذشت؟
اولین مناظره انتخاباتی هفت نامزد انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد. با آنکه قرار بود نامزدها به سوالات پاسخ دهند، در بیشتر موارد نامزدها تلاش کردند از فرصت به دست آمده برای پاسخ به انتقادها، حمله به یکدیگر و دولت روحانی یا تبلیغ برنامه‌های خود استفاده کنند.
 
سعید جلیلی، محسن رضایی، ابراهیم رییسی، علیرضا زاکانی، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، محسن مهرعلیزاده و عبدالناصر همتی بخش‌هایی از برنامه‌های اقتصادی خود را شرح دادند؛ اما بیشتر مناظره به انتقاد از سیاست‌های دولت حسن روحانی و عملکرد عبدالناصر همتی، رئیس سابق بانک مرکزی گذشت. البته آقای همتی در سخنان خود حسن روحانی را فاقد "بینش اقتصادی" خواند و تلاش کرد از سیاست‌های دولت فاصله بگیرد.
 
عبدالناصر همتی چهار نامزد دیگر را متهم کرد که "نامزد پوششی" برای ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه هستند و او باید با همه آنها مقابله کند. سخنانی که با اعتراض شدید آقای زاکانی مواجه شد.
 
آقای همتی با اشاره به اینکه شماری از انتخابات دلزده شده‌اند، گفت مردم ناراضی از وضعیت برای "اعتراض" به او رای بدهند. محسن مهرعلیزاده هم با دفاع از عملکرد هشت ساله دولت خاتمی، سیاست خود را ادامه دولت اصلاحات خواند.
 
سعید جلیلی و امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی دو نامزدی بودند که بیش از بقیه به برنامه‌های خود پرداختند و کمتر به بقیه حمله کردند.
 

کلید «بی‌خاصیت»/ دفاع از خصوصی سازی

در آغاز مناظره محسن رضایی که در سال‌های اخیر چند بار نامزد ریاست جمهوری شده با نشان دادن یک اسکناس هزار تومانی و اشاره به آنچه "کلید بی خاصیت‌" خواند، به پایین آمدن ارزش پول ملی اشاره کرد. کلید، شعار انتخاباتی حسن روحانی بود.
 
محسن رضایی، رئیس سابق بانک مرکزی را به همراهی با تحریم‌های آمریکا متهم کرد و گفت اگر رئیس جمهور شود دستور ممنوع الخروجی او و شماری دیگر از مقام‌های دولت حسن روحانی را صادر خواهد کرد.
 
عبدالناصر همتی که در بخش اول مناظره بارها هدف انتقاد نامزدهای دیگر قرار گرفته بود، از اینکه آقای رئیسی همچنان رئیس قوه قضاییه و در صدر اخبار است انتقاد کرد و گفت خودش برکنار شده و به عنوان یک فرد عادی نامزد انتخابات است. او به کنایه به آقای رئیسی گفت که باید "امان نامه" بگیرد که به خاطر حرفهایش توسط رئیس قوه قضاییه بازداشت نشود.
 
 با وجود این‌که کارگران بسیاری کارخانه‌های مهم و دچار بحران مثل هفت‌تپه و هپکو و برخی اقتصاددانان کاربلد، با خصوصی‌سازی مخالفند، اما محسن رضایی تمام‌وکمال از خصوصی‌سازی ثروت‌های ملی دفاع کرد و فقط گفت در دولت حسن‌روحانی این ثروت‌های ملی به‌ آدم‌هایی که اهلیت نداشتند، داده‌شده.  

قاضی‌زاده هاشمی، از واردات بی‌رویه و مثلا از واردات برنج انتقاد کرد- او که سال‌ها نماینده مجلس بوده، از مدافعان دولت احمدی‌نژاد، بود- دولت احمدی‌نژاد، به‌شدت به واردات دامن زد.

جلیلی هم بدون اشاره مستقیم، به رئيسی طعنه زد و در پاسخ به پرسشی درباره وضع معدن‌ها در اقتصاد ایران، گفت شاید دو سه معدن را راه انداختید ولی آیا برنامه‌ کلانی برای حل مشکل داریم- رئيسی مدام مفتخر است به راه‌انداختن چند کارخانه و کارگاه.

ابراهیم رئيسی از کارنامه قوه خودش، قوه قضاییه، در مبارزه با زمین‌خواری دفاع کرد.

مهرعلیزاده، باز به رئیسی حمله کرد و گفت من زمانی استاندار اصفهان بودم، و برای حل مشکلات سرمایه‌گذاری یک‌نفر کلی کار میکردیم اما با دخالت قوه قضایی این ماجرا متوقف می‌شد.

همتی که تا همین چند روز پیش رئيس کل بانک‌ مرکزی دولت روحانی بود، گفت من نماینده روحانی نیستم و روحانی مرا اخیراً کنار گذشت و اگر چه روحانی از این پنج‌ نفر بسیار مدیرتر و آگاه‌تر بود، ولی روحانی هم بینش اقتصادی ندارد.

مهرعلیزاده نه به صراحت و علنی، که با  کنایه از زندانی ‌شدن برخی فعالان محیط‌زیستی انتقاد کرد و بابت کنار گذاشتن کاوه‌مدنی، معاون پیشین سازمان محیط‌زیست، انتقاد کرد- کاوه مدنی با مخالفت دستگاه‌های امنیتی کنار گذاشته شد و از ایران رفت.

زاکانی تلویحاً تایید کرد در دبیرستان و دانشگاه در چندین درس‌اش  مردود شد اما مدعی شد بابت شرکت در جبهه و مسافرکشی  مردود شده- زاکانی که دخترش در  خارج از ایران زندگی کرده و درس خوانده از این‌که همتی در خارج از ایران درس خوانده انتقاد کرد.

همتی تاکید کرد که اکثریت مردم نمی‌خواهند رای بدهند.

او گفت: «من فکر می‌کردم آقای زاکانی پوششی هستند اما الان فهمیدم سوپرپوششی هستند و به هیچ‌وجه وقت خود را برای پاسخ به ایشان نمی‌گذارم.»
 
علیرضا زاکانی، در پایان مناظره خطاب به آقای همتی که او را نامزد "پوششی" خوانده بود، گفت: "انشالا دفعه آخری باشد که می گویید نامزد پوششی. اگر قرار بر پوشش باشد شما پوششی‌ترین هستید که دارید از هشت سال دولت روحانی دفاع می‌کنید.
بی‌تدبیری ایشان مرغ را ۳۵ هزار تومان کرد. چرا به مردم دروغ گفتید که پیک کرونا رد شد. تحریم حذف شد؟ ۱۴۰ میلیون دلار چاپ کردید و در بازار ریختید."
 
که البته آقای همتی کوتاه نیامد و یک بار دیگر او را نامزد پوششی خواند.
 

 «سندرم دست بی‌قرار»

محسن مهرعلیزاده در بخشی از سخنانش خطاب به ابراهیم رئیسی، نامزد انتخابات و رئیس قوه قضاییه گفت که او با "شش کلاس سواد" نمی‌تواند کشور را اداره کند. او از آقای رئیسی پرسید آیا حاضر است خانواده‌اش را به دست فردی مومن و متعهد بسپارد که گواهینامه ندارد و آنها را به چالوس ببرد؟
 
آقای مهرعلیزاده در جریان مناظره انتقادات تندی علیه دانش و توانایی آقای رئیسی در مورد تصمیم گیری‌های اقتصادی مطرح کرد. آقای رئیسی هم در پاسخ گفت که برای مسائل اقتصادی از مشاورانش کمک می‌گیرد.
 
او خطاب به آقای رئیسی گفت که او "سندرم پست بی‌قرار" دارد و دائم از یک سمت به سمت دیگر می‌رود و حالا "هوس ریاست جمهوری" کرده است در حالی که اگر به دنبال مبارزه با فساد باشد در قوه قضائیه بهتر می‌تواند عمل کند.
 
اشاره آقای مهرعلیزاده به یکی از شخصیت‌های سریال پایتخت است که در آن سندرم "دست بی قرار" داشت و دستش بدون اراده حرکت می‌کرد.
 
بلافاصله بعد از این سخنان کاربران توییتر از هشتگ #سندروم_پست_بیقراربرای شوخی با این موضوع استفاده کردند.
 
آقای رئیسی دو نامزد منتقدش را به اهانت متهم کرد و گفت مدرک تحصیلی او موجود است. او از نامزدها خواست که اهانت نکنند: "از این همه تهمت زدن و اهانت کردن خسته نشدید؟ اگر مشکلات مردم با اهانت به من حل می‌شود، اشکالی ندارد."
 

رئیسی: هیچ روزنامه‌ای را نبستم

ابراهیم رئیسی در بخشی از اولین مناظره انتخاباتی گفت که در زمان ریاستش بر قوه قضائیه هیچ وب‌سایت و روزنامه‌ای را نبسته است. او گفت از روزی که وارد قوه‌قضائیه شده، از کسی شکایت نکرده است.
 
این در حالی است که در دوران ریاست ابراهیم رئیسی علاوه بر فیلتر شدن چند پیام‌رسان و سایت دانلود فیلم، تعدادی از روزنامه‌نگاران هم بازداشت یا احضار شده‌اند.

از جمله مسعود کاظمی، مرضیه امیری و محمد مساعد. همچنین در سال ۹۸ هفته‌نامه "صدا" توقیف و خبرنگار آن علی ملیحی بازداشت شد. در هفته‌های اخیر هم تعدادی از روزنامه‌نگاران اعلام کردند قوه قضائیه آنها را تهدید کرده که در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ علیه ابراهیم رئیسی موضع نگیرند.
 
ابراهیم رئیسی در بخش آخر مناظره سعی کرد به موضوعی اشاره کند که برای کاربران ایرانی اهمیت زیادی دارد. او با تاکید بر حمایت از توسعه اینترنت گفت: "ما در فضای مجازی عقب هستیم. زیرساخت‌ها مشکل دارد. من از بچه‌ها سوال می‌کنم 'شما دارید گیم بازی می‌کنید چقدر وسط بازی حالتان گرفته می‌شود؟' معلوم است زیرساخت ها درست نیست و باید کامل شود."
 
او گفت خودش در فضای مجازی با کاربران در ارتباط است و [در اینستاگرام] دو میلیون فالوئر دارد و در جریان است که زنان در تولید محتوا در شبکه‌های مجازی مشکل دارند.
بعد از پایان مناظره سخنگوی دولت از صدا و سیما وقت خواسته که به اتهام‌های مطرح شده پاسخ دهد.