رویترز: شورای حکام قصد ندارند علیه ایران در آژانس قطعنامه صادر کنند

شنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۲۲ | کد مطلب: ۳۵۳۹۷
رویترز: شورای حکام قصد ندارند علیه ایران در آژانس قطعنامه صادر کنند
دیپلمات‌های غربی به یک رسانه انگلیسی گفته‌اند نمایندگان انگلیس، فرانسه، آلمان و آمریکا در نشست آتی شورای حکام آژانس اتمی دنبال صدور قطعنامه علیه ایران نیستند.
با وجود انتقاد دوباره رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی از این موضوع که ایران درباره منشاء ذرات اورانیوم کشف شده پاسخ قانع کننده‌ای نداده، گزارش ها حاکی از آن است که قدرت های غربی شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان قصد ندارند در جریان اجلاس شورای حکام آژانس قطعنامه ای علیه ایران صادر کنند.
 
خبرگزاری رویترز از قول دیپلمات های اروپایی می گوید هدف از صادر نکردن قطعنامه، جلوگیری از به خطر انداختن مذاکرات اتمی احیای توافق برجام است.
 
قدرت های غربی در نشست پیشین شورای حکام هم از صدور قطعنامه علیه ایران خودداری کرده بودند.
 
مذاکرات احیای برجام با هدف رفع تحریم های آمریکا علیه ایران و بازگرداندن ایران به محدودیت های اتمی در جریان است و طرف‌ها از میزان پیشرفت در آن ابراز رضایت می کنند.
 
شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی از هفدهم خرداد نشست فصلی دارد و قرار است موضوع ایران هم در دستور کار آن باشد. به دلیل شیوع ویروس کرونا این نشست هم با ترتیبات مراقبتی و بهداشتی از جمله تماس های ویدئویی برگزار خواهد شد.
 
آژانس بیشتر از یک سال است که در گزارش های خود خواستار پاسخگویی ایران درباره منشا ذرات کشف شده اورانیوم در سه مرکز مختلف شده است.