ساخت‌وسازهای غیرمجاز حریم رودخانه کرج عامل اصلی آلودگی آب

چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۱۵ | کد مطلب: ۳۵۳۷۵
ساخت‌وسازهای غیرمجاز حریم رودخانه کرج عامل اصلی آلودگی آب
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز گفت: یکی از منابع اصلی آلودگی رودخانه حفاظت شده کرج، ساخت‌وسازهای غیرمجاز و واحدهای خدماتی واقع در حریم و بستر این رودخانه است.
اسکان نيوز: فردین حکیمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز در خصوص آلودگی رودخانه حفاظت شده کرج، اظهار کرد: رودخانه حفاظت شده کرج به دلیل عبور از صخره‌ها و شیب بالا همراه با تلاطم و جوش و خروش بوده و به همین دلیل از ظرفیت خودپالایی بالایی برخوردار است.

وی در ادامه افزود: این موضوع بر ارزش حفاظتی آن افزوده است اما متاسفانه گردشگران به حدی با این رودخانه بد رفتاری کرده‌اند که  وضعیت کیفی رودخانه را  تاحدود زیادی تحت تاثیر قرار داده است.

حکیمی گفت: عامل اساسی نگران‌کننده در رودخانه کرج، ورود  فاضلاب‌های بهداشتی بوده و تقریبا وجود  فاضلاب‌های شیمیایی که ناشی از فعالیت صنعت می‌باشد در این حوزه نداریم.

وی اصلی‌ترین منابع آلاینده این رودخانه را ناشی از فعالیت‌های  مسکونی و روستاها دانست و گفت: آلایندگی این منابع عمدتا در ۲ بخش فاضلاب‌های بهداشتی و آلودگی‌های ناشی از نشت مواد  نفتی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز در خصوص آلودگی‌های نفتی این رودخانه بیان کرد: عمده اتفاقاتی که منجر به نشت مواد نفتی به رودخانه می‌شود سهل‌انگاری سرایداران ویلاهای مسکونی در زمان سوخت گیری مخازن ذخیره سوخت و یا به دلیل پوسیدگی لوله‌ها و یا مخازن ذخیره سوخت ویلاها و مراکز خدماتی مستقر در حاشیه رودخانه می‌باشد.

وی تصریح کرد: تراکم ساخت‌وسازهای غیرمجاز در حریم و بستر رودخانه و عدم دسترسی به حاشیه رودخانه، نظارت و پایش کارشناسان محیط زیست را دچار مشکل کرده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز ادامه داد: در زمان حاضر در محدوده پایین دست سد کرج واحدهای خدماتی و مسکونی متعددی در حریم و بستر رودخانه کرج استقرار دارند که بر اساس قانون توزیع عادلانه آب نیازمند تعیین تکلیف قانونی و ساماندهی می‌باشند.

وی اضافه کرد: هر کدام از این واحدها بر اساس نوع کارکرد خود، فاضلاب تولید می کنند و به جهت تامین گرمایش نیز، نیازمند سوخت مایع هستند لیکن با توجه به عدم امکان ایجاد سیستم های کنترلی فاضلاب از سوی تک تک واحدهای مسکونی وخدماتی، بهترین راهکار احداث سیستم تصفیه فاضلاب مرکزی بر اساس شرایط توپوگرافی منطقه  و شاخص های جمعیتی می‌باشد.

حکیمی گفت: ایجاد سیستم تصفیه خانه یکی از تکالیف مهم وزارت نیرو در اجرای مصوبات شورایعالی امنیت ملی بوده که به آن تاکید شده  اما این مهم در حال حاضر فقط در تعداد محدودی از روستاها مثل روستای سرودار و پورکان انجام شده است.

وی افزود: هر چند وضعیت عملکردی این تصفیه‌خانه‌ها عمدتا منطبق با استانداردهای محیط زیست نبوده ولی ضمن کاهش میزان بار آلودگی فاضلاب های خانگی از ورود مستقیم فاضلاب به رودخانه و منابع آب های زیرزمینی جلوگیری خواهد کرد.

ایرنا نوشت، در زمان حاضر حدود ۱۵۰ واحد خدماتی در حریم رودخانه کرج در حال فعالیت هستند و ۵۶ روستا نیز در این منطقه وجود دارد و این در حالی است که آمار دقیقی از واحدهای صنفی فعال درحریم رودخانه وجود ندارد.