خانه تاریخی زرتشتی‌نشین در بافق یزد ثبت ملی شد

چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۵۲ | کد مطلب: ۳۵۳۷۳
خانه تاریخی زرتشتی‌نشین در بافق یزد ثبت ملی شد
مدیر میراث فرهنگی شهرستان بافق در استان یزد خبر داد: خانه فقیهی از یادگارهای تاریخی همزیستی زرتشتیان و مسلمانان در این شهر ثبت ملی شد.
اسکان نيوز: لیلی رنجبر، مدیر میراث فرهنگی شهرستان بافق در استان یزد در خصوص ارزش‌های معماری این بنا تاریخی بیان کرد: خانه فقیهی یکی از آثار ارزشمند تاریخی شهر بافق و یکی از معدود بناهایی است که با تاریخ ۱۵۰ ساله از یادگار هم‌زیستی زرتشتیانِ ساکن بافق و مسلمانان، به جا مانده است.

وی افزود: سبک معماری بنا نشانگر یک خانه زرتشتی نشین بوده که در مساحت ۱۸۶ متر به صورت حیاط مرکزی و با تمام جزئیات معماری زرتشتیان بنا شده است.

این مسئول تصریح کرد: این خانه در دهه‌های متاخر به مالکیت مرحوم «سید اشرف فقیهی بافقی» درآمده بوده که در سال ۹۸، کانون بافق شناسی از وروثه ایشان خریداری کرد.

مدیر میراث فرهنگی بافق با بیان این که خانه فقیهی هم اکنون در حال مرمت است، گفت: ترمیم این خانه به گسترش زیر ساخت‌های فرهنگی شهر کمک خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی بافق، خانه فقیهی با شماره ثبت ۲۴۸ در تاریخ ۹۹/۱۱/۲۱در فهرست آثار واجد ارزش تاریخی - فرهنگی ثبت شده  است.