ایل‌راه‌های باستانی بختیاری در انتظار ثبت‌ جهانی

دوشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۴۲ | کد مطلب: ۳۵۲۲۸
ایل‌راه‌های باستانی بختیاری در انتظار ثبت‌ جهانی
سرپرست اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان اندیکا، گفت: مطالعه و بررسی باستان‌شناختی ایل‌راه‌های کوچ‌رویِ این شهرستان با هدف ثبت جهانی آن‌ها آغاز شده است.
اسکان نيوز:  سیدعلی موسوی، سرپرست اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان اندیکا با بیان این‌که یکی از مهمترین شیوه‌های زیست بشری، سنت کوچ و فرهنگ همسازی با شرایط اقلیمی و طبیعت بوده است، اظهار کرد: این سبک دیرینه و کهن زندگی جزو مظاهر و نمادهای اصلی فرهنگ بختیاری و از کهن‌ترین میراث بشری محسوب می‌شود.

او ادامه داد: بخش بزرگی از ایل‌راه‌های تاریخی در حوزه شهرستان اندیکا قرار دارد که با مشورتی که با نخبگان و متخصصان این مقوله داشته‌ایم، مصمم به ثبت این ایل راه‌ها به عنوان میراث‌جهانی هستیم و باتوجه به این‌که انجام این مهم، ماهیتی پیچیده و چندوجهی دارد، از محضر همه‌متخصصان و اهالی فرهنگ بختیاری و منطقه درخواست یاری و مشارکت داریم.

سرپرست اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی اندیکا با اشاره به این‌که موضوع میراث‌جهانی یونسکو حفظ آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی بشر است که اهمیت جهانی دارند و متعلق به تمام انسان‌های روی زمین، فارغ از نژاد، مذهب و ملیت خاص، هستند گفت: بر پایه این کنوانسیون، کشورهای عضو یونسکو می‌توانند آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی کشور خود را نامزد ثبت به‌عنوان میراث جهانی کنند که از همین رو و باتوجه به ظرفیتی که در شهرستان اندیکا از حیث وجود ایل‌راه‌های باستانی بختیاری وجود دارد، ثبت جهانی این این آثار را هدف‌گذاری کرده‌ایم.

او بیان کرد: پژوهش‌ها و مطالعات میدانی این ایل‌راه‌ها، از ابعاد مختلفی از جمله قوم‌شناختی، بوم‌شناختی و باستان‌شناسی و با هدف تعیین نقش عوامل محیطی و جغرافیایی در انتخاب ایل‌راه‌های باستانی انجام خواهد شد.

ایلنا نوشت، میراث جهانی یونسکو نام عهدنامه‌ای بین‌المللی است که در تاریخ ۱۶ نوامبر ۱۹۷۲ میلادی به تصویب کنفرانس عمومی یونسکو رسید.