شورای نگهبان: فقط ۴۰ داوطلب مدارک لازم را ارائه کرده‌اند

دوشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۰۸ | کد مطلب: ۳۵۱۳۴
شورای نگهبان: فقط ۴۰ داوطلب مدارک لازم را ارائه کرده‌اند
عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان گفته است که از میان ۵۹۲ نامزد انتخابات تنها "حدود ۴۰ داوطلب انتخابات ریاست‌جمهوری طبق مصوبه شورای نگهبان مدارک لازم را ارائه کرده‌اند" و افزوده که اولین جلسه بررسی صلاحیت‌ها امروز برگزار خواهد شد.
 
کدخدایی شب گذشته در گفت‌وگو با صداوسیما افزوده "به هیچ‌وجه نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم که چه تعداد از داوطلبان تایید خواهند شد."
 
وی در بخشی دیگر از اظهاراتش هم با اشاره به شرط "مدیر و مدبر" بودن برای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفته است که شورای نگهبان اقدام به" ارزیابی مدیریت فرد" هم خواهد نمود.
 
به گفته وی برای تایید صلاحیت هر نامزد انتخابات از میان ۱۲ عضو شورای نگهبان "۷ رای اعضای شورای نگهبان نیاز است و اگر فردی ۶ رای یا کمتر داشته باشد، تایید نمی‌شود".

شورای نگهبان مصوبه‌ای بدون اطلاع مجلس برای شرایط ثبت نام کنندگان به وزارت کشور ابلاغ کرد که حسن روحانی رئیس جمهور آن خواستار عدم اجرای آن شد.
 
بر اساس مصوبه شورای نگهبان، داوطلبان در هنگام ثبت نام باید بین ۴۰ تا ۷۵ سال سن داشته باشند، پیش از این سابقه چهار سال وزارت یا استانداری یا شهرداری شهرهایی با بیش از ۲ میلیون جمعیت بوده باشند یا از مدیران ‌حوزه‌های علمیه یا دانشگاه آزاد اسلامی باشند یا در غیر این صورت از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام یا شورای عالی امنیت ملی باشند.
 
نامزدهای نظامی هم براساس مصوبه تازه این شورا باید جایگاه سرلشکری یا بالاتر داشته باشند. همه داوطلبان هم در هنگام نامزدی باید مدارکی دال بر نداشتن سوء‌پیشنیه کیفری ارائه کنند. محکومان و افرادی که در جریان اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ علیه آنها پرونده تشکیل شده باشد، با تصویب شورای نگهبان حق ثبت نام ندارند.
 
دولت در بیانیه‌ای از شورای نگهبان و دیگر نهادها خواسته برای افزایش مشارکت رای‌دهندگان، نامزدها را حذف نکند و بدون هیچ گونه تبعیضی اجازه حضور همه نامزدها را در انتخابات بدهد.