فاطمه دانش‌یزدی در حاشیه بیست‌و‌هشتمین نمایشگاه صنایع‌دستی:

از تمام ظرفیت‌ها برای معرفی فرهنگ یزد استفاده خواهیم کرد

جمعه ۳ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۴ | کد مطلب: ۳۵۱۰

اسکان نيوز: فاطمه دانش‌یزدی، مدیرکل میراث‌فرهنگی،صنایع‌دستی و گردشگری استان یزد درباره حضور غرفه «یزد، شهر میراث جهانی» به ستاد خبری  بیست‌وهشتمین نمایشگاه ملی صنایع‌دستی، گفت: ثبت جهانی یزد یکی از مهمترین رویدادهای سال جاری بود و ما قصد داریم از تمام ظرفیت‌ها برای معرفی این شهر جهانی استفاده کنیم. یکی از بخش‌هایی که برای ما بسیار اهمیت دارد، بحث فرهنگ‌وهنر است. این هنر برای ما چیزی نیست جز صنایع‌دستی. هنری که از سال‌های دور برای ما به ودیعه گذاشته شده و برای حفظ، احیا و معرفی آن تمام تلاش خود را خواهیم کرد.

دانش‌یزدی درباره غرفه یزد توضیح داد: هدف از برپایی غرفه یزد، معرفی ثبت جهانی این شهر و صنایع‌دستی آن است. ما می‌خواهیم هرآن‌چه که به جهان معرفی شد، یعنی روند ثبت، معیارهایی که در پرونده جهانی مطرح شد و البته در کنار آن هنرهای دستی این استان را به مردم معرفی کنیم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی استان یزد با تاکید بر اهمیت ثبت جهانی این شهر، گفت: ما از تمام ظرفیت‌ها برای معرفی بیشتر یزد به عنوان شهری که به تازگی ثبت جهانی شده، استفاده خواهیم کرد. برنامه‌های متنوعی خواهیم داشت، از جمله شب‌های فرهنگی یزد که 13 لغایت 15 شهریورماه در برج میلاد برگزار خواهد شد. در این شب‌ها قصد داریم هرآن‌چه که مربوط به فرهنگ یزد است را معرفی کنیم. هنر صنایع‌دستی، موسیقی، بازی‌های بومی و محلی، مشاهیر و هرآن‌چه که از گذشته داریم. تلاشمان را می‌کنیم تا در این سه شب بازدید کنندگان بتوانند یزد را در یک مکان ببینند.

او ادامه داد: برنامه‌های دیگری نیز خواهیم داشت از جمله جشن ثبت جهانی یزد، که در هفته دولت با حضور معاون رئیس جمهور در یزد برگزار خواهد شد. درکنار جشن مردمی، اهدا لوح را داریم که از طرف یونسکو اهدا می‌شود. در تلاش هستیم با برنامه‌های مختلف فرهنگ این شهر را بیشتر به مردم معرفی کنیم.

بیست‌وهشتمین نمایشگاه صنایع دستی از اول تا 7 ام شهریور ماه در محل دائمی نمایشگاه‌ها در حال برگزاری است.