کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

درخواست یک موسسه مردم نهاد از استاندار گلستان:

حقابه تالاب بین المللی آلاگل را بپردازید تا منطقه از ریزگرد در امان باشد/ برداشت بی رویه شرکت آب منطقه ای آبزیان بومی را نابود می‌کند

16 ارديبهشت 1400 ساعت 14:40 | کد مطلب:34976

یک موسسه مردم نهاد در استان گلستان با ارسال نامه ای خطاب به استاندار، از او خواست تا برای جلوگیری از خشک شدن تالاب آلاگل و تبدیل شدن آن به کانون ریزگرد در اثر برداشت بی رویه از سوی اداره آب منطقه ای، نسبت به پرداخت حق آبه تالاب های بین المللی آلاگل، آلماگل و آجی گل اقدام کند.


به گزارش اسکان نیوز، "موسسه سبزگامان بسکی" در این نامه با اشاره به برداشت بی رویه از منابع آبی تالاب آلاگل توسط اداره آب منطقه ای جهت استخرهای پرورش ماهی که باعث تهدید اکوسیستم و حیات وحش تالاب بین المللی آلاگل شده، تاکید کرد که با کاهش تراز آب تالاب در فصل تخم ریزی، گونه های آبزی در حال نابودی هستند؛ علاوه بر این، با خشک شدن تالاب آلاگل در ماه های آتی، منطقه به کانون ریزگرد تبدیل شده و در پی آن خسارات جبران ناپذیر اقتصادی و همچنین معضلات اجتماعی از جمله مهاجرت حاشیه نشینان تالاب به شهرهای اطراف خواهد شد. متن کامل نامه را در ادامه می خوانید.


جناب آقای دکتر حق شناس
استاندار محترم گلستان
موضوع: حق آبه تالاب های بین المللی آلاگل، آلماگل و آجی گل
 با سلام و احترام

همانگونه که مستحضر هستید، مجموعه تالاب های بین المللی آلاگل، آلماگل و آجی گل که دارای ارزش ها و کارکردهای اکولوژیکی فراوانی برای محیط زیست استان گلستان به ویژه مناطق مرزی شمال استان میباشند؛ چندین سال است که با مشکلات عدیده ای از جمله عدم احقاق حق آبه جهت امنیت زیستمندان داخل و حاشیه تالاب مواجه هستند.

بر اساس بررسی ها و پیگیری های "موسسه سبزگامان بسکی"، متاسفانه برداشت بی رویه از منابع آبی تالاب آلاگل توسط اداره آب منطقه ای جهت استخرهای پرورش ماهی، باعث تهدید اکوسیستم و حیات وحش تالاب بین المللی آلاگل گردیده به طوری که با کاهش تراز آب تالاب در فصل تخم ریزی، گونه های آبزی متاسفاته در حال نابودی هستند و همچنین پیش بینی های سازمان هواشناسی نشن می دهد که افزایش 2 الی 3 درجه ای دما و کاهش نزولات جوی باعث خشکسالی در سال های آتی خواهد شد.

 علاوه بر این با خشک شدن تالاب آلاگل در ماه های آتی آن منطقه به کانون ریزگرد تبدیل شده و در پی آن خسارات جبران ناپذیر اقتصادی و همچنین معضلات اجتماعی از جمله مهاجرت حاشیه نشینان تالاب به شهرهای اطراف خواهد شد که در نتیجه آن، علاوه بر مشکلات و معضلات حاشیه نشینی در اطراف شهرها، به دلیل خالی از سکنه شدن روستاهای مرزی حاشیه تالاب، از نظر امنیتی نیز دچار چالش خواهیم شد.

لذا باتوجه به حساسیت های محیط زیستی، بهداشتی، اجتماعی و امنیتی مذکور و با عنایت به حساسیت حضرتعالی به مسائل و مشکلات محیط زیستی منطقه و حمایت از مطالبه گری های به حق سازمان های مردم نهاد، مستدعی است دستورات لازم را جهت پیگیری این معضل مهم در کارگروه ها و کمیته های مرتبط و متولی استانی صادر فرمائید تا از وقوع بحران محط زیستی برای محیط زیست شمال استان جلوگیری گردد.

باتشکر - بهناز بسکی
مدیرعامل موسسه سبزگامان بسکی
رونوشت:
1-   جناب آقای دکتر کنعانی – مدیرکل محترم حفاظت محیط زیست گلستان– جهت استحضار و پیگیری های لازم
2- ریاست محترم اداره حفاظت محیط زیست گنبدکاووس – جهت استحضار و پیگیری های لازم
3- بخشدار محترم داشلی برون – جهت استحضار و پیگیری های لازم


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/news/34976/حقابه-تالاب-بین-المللی-آلاگل-بپردازید-منطقه-ریزگرد-امان-باشد-برداشت-بی-رویه-شرکت-آب-آبزیان-بومی-نابود-می-کند

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com