ثبت جهانی دیگر برای بیستون

دوشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۱۴ | کد مطلب: ۳۴۹۲۹
ثبت جهانی دیگر برای بیستون
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: پرونده کاروانسرا بیستون برای ثبت جهانی در قالب پرونده «کاروانسراهای ایرانی» ارسال می‌شود.
اسکان نيوز: کیومرث اعظمی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه بااشاره به برنامه‌ریزی وزارت میراث فرهنگی برای ثبت جهانی کاروانسراهای ایرانی، اظهار کرد: از سال 1395 مقدمات اولیه برای تهیه پرونده ثبت جهانی این کاروانسراها در وزارت میراث فرهنگی آغاز شد و استان ها برای تهیه پرونده کاروانسراهای واجد ارزش خود اقدام کردند.

معاون میراث فرهنگی استان افزود: در استان کرمانشاه هم پرونده سه کاروانسرا ماهیدشت، قصرشیرین و بیستون را تهیه و سال گذشته آن را به وزارت میراث فرهنگی ارسال کردیم.

وی تصریح کرد: در نهایت از بین این سه کاروانسرا، کاروانسرای بیستون به دلیل دارا بودن شاخصه های لازم انتخاب شد و در فهرست کاروانسراهای ایرانی برای ثبت جهانی قرار گرفت.

اعظمی دارا بودن ارزش‌های منحصربه‌فرد معماری، تاریخی، اجتماعی و فرهنگی، حفظ اصالت و پایداری بنا، واقع شدن کاروانسرا در عرصه مجموعه جهانی، قرارگیری در مسیر اصلی، نداشتن مشکل حریم، عدم هرگونه دخل و تصرف در اصل بنا و داشتن زیرساخت‌های گردشگری را از جمله شاخصه‌های کاروانسرا بیستون برای ثبت جهانی شدن آن دانست.

وی اضافه کرد: متاسفانه سایر کاروانسراهای استان به دلیل نداشتن شاخصه های مورد نیاز در فهرست کاروانسراهای ایرانی برای ثبت جهانی شدن قرار نگرفتند.

معاون میراث فرهنگی استان با بیان این‌که پرونده کاروانسراهای ایرانی اسفند ماه به یونسکو ارسال شده، اعلام کرد: در این پرونده جمعا 56 کاروانسرا از 24 استان کشور برای ثبت جهانی شدن معرفی شده است.

ایسنا نوشت، به گفته این مسئول، باتوجه به نقش کلیدی کاروانسراها در معماری ایرانی و در تاریخ تمدن هنر و معماری و شهرسازی کشورمان ثبت جهانی آن‌ها در دستور کار قرار گرفت.