ثبت ملی 37 اثر تاریخی ، طبیعی و معنوی استان سمنان

دوشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۰۵ | کد مطلب: ۳۴۹۱۹
ثبت ملی 37 اثر تاریخی ، طبیعی و معنوی استان سمنان
معاون میراث‌ فرهنگی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان گفت: 37 اثر تاریخی، طبیعی و معنوی استان سمنان در سال گذشته در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
اسکان نيوز: مصطفی یغمائیان به مناسبت قرار داشتن در آستانه هفته میراث‌فرهنگی و در گفت‌وگویی افزود: 11 اثر غیرمنقول تاریخی فرهنگی، 6 اثر منقول تاریخی فرهنگی، هشت اثر طبیعی، 10 اثر معنوی (ناملموس) و 2 حریم تاریخی استان در سال گذشته در فهرست ملی به ثبت رسیده است.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان یکی از اقدامات شاخص این معاونت را مرمت و سامان‌دهی آثار تاریخ عنوان کرد و گفت: بیش از 70 اثر تاریخی در سال گذشته و در سراسر استان مرمت و سامان‌دهی شد.

او افزود: حفاظت، آماده‌سازی و مرمت پایگاه مجموعه تاریخی بسطام و خرقان با انجام مرمت آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی شامل محوطه‌سازی، جداره‌سازی تپه کولی خرقان، تقویت دیوارهای غربی آرامگاه و منار سلجوقی بسطام، تهیه طرح مطالعاتی و تقویت بستر منار سلجوقی با صرف 9 میلیارد ریال انجام شد.

یغمائیان با اشاره به سامان‌دهی و مرمت محوطه تپه حصار دامغان نیز بیان کرد: مرمت بدنه‌ها و بسترهای تاریخی، اجرای مسیر (چوبی)، اجرای کاه‌گل حفاظتی، اجرا نشانه‌های بتنی عرصه و حریم با صرف 20 میلیارد ریال اعتبار انجام شد.

او به مرمت و احیای کاروانسراهای استان سمنان اشاره کرد و گفت: بر این اساس، مرمت و احیای کاروانسراهای آهوان، بدشت، لاسجرد، قصر بهرام، عباس‌آباد و محمدآباد پل ابریشم انجام شد.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان، مرمت حمام چهارسوق شاهرود را از جمله اقدامات انجام شده توسط معاونت میراث‌فرهنگی استان سمنان اعلام کرد و افزود: مرمت بام، بندکشی دیوارها، پی‌بندی، کاه‌گل و سیم‌گل دیوارهای این بنای تاریخی با صرف 400 میلیون ریال اعتبار انجام شد.


 

یغمائیان گفت: مرمت و سامان‌دهی مجموعه تاریخی چشمه‌علی دامغان نیز با انجام محوطه‌سازی و اجرای سنگفرش، نورپردازی و اجرای قسمتی از مبلمان، تخریب و برچیدن الحاقات، اجرای کاه‌گل و سیم‌گل دیوارها با صرف 10 میلیارد ریال اعتبار انجام شد.

او به انعقاد قرارداد تهیه ضوابط اختصاصی بافت‌های تاریخی مهدی‌شهر، شهمیرزاد و روستا بیابانک اشاره کرد و افزود: مطالعات مستندنگاری کاروانسراهای تاریخی استان با صرف اعتباری بالغ‌بر 6 میلیارد ریال انجام شد.

یغمائیان اضافه کرد: مرمت، سامان‌دهی و ترمیم موضعی بافت‌های تاریخی مجن، سمنان و روستای فرومد با اعتباری بیش از 6 میلیارد و 500 میلیون ریال انجام شد.

او از حفاظت و مرمت 130 شی‌ء تاریخی و 13 عدد نسخه خطی در استان و در سال گذشته خبر داد و اضافه کرد: موزه یخچال قاطول در روستای قاطول گرمسار در سال گذشته راه‌اندازی شد و در همان سال تعداد 550 نفر بازدیدکننده داخلی داشته است.

معاون میراث‌ فرهنگی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان گفت: در سال گذشته بیش از 9 هزار نفر بازدیدکننده داخلی و بیش از 5 هزار نفر گردشگر خارجی از موزه‌های استان بازدید کردند.

به‌ گزارش روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان، استان سمنان دارای بیش از یک هزار و 147 اثر تاریخی شناسایی شده است و تاکنون بیش از 800 اثر تاریخی، طبیعی و معنوی این استان به ثبت ملی رسیده است.