کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

کمبود نیروهای منابع طبیعی یکی از دلایل پیشروی آتش در کهکیلویه وبویراحمد است

جنگل های کوه سیاهِ چرام ۳ روز است در آتش می سوزد

30 فروردين 1400 ساعت 13:07 | کد مطلب:34700


اسکان نیوز: به گفته یک فعال محیط زیست کهکیلویه وبویراحمد، آتشی که از ساعت ۲۱ جمعه شب در منطقه دلی امامزاده محمود کوه سیاه شهرستان چرام آغاز شده بود اگر چه مهار شده؛ اما هنوز به طور کامل اطفا نشده است و در برخی نقاط همچنان می سوزد.او یکی از علت های این طولانی شدن را کمبود نیروهای منابع طبیعی ذکر کرد.

آرش نیکخو فعال محیط زیست استان کهکیلویه بویراحمد دراین‌باره به اسکان نیوز گفت:« آتشی که دامن بلوط های کوه سیاه را گرفته بود با تلاش ماموران منابع طبیعی و فعالان محیط زیست ساعت ۵ صبح دیروز تا مرز خاموشی کامل پیش رفت و کنترل شد؛ ولی با وزش باد خطر شعله ور شدن دوباره آن وجود دارد. به همین دلیل سه تن از نیروهای منابع طبیعی دهدشت همچنان منطقه را ترک نکرده و در حال پایش کامل آتش سوزی هستند.»

او همچنین گفت:« با توجه به اینکه محل آتش سوزی در حوزه آبریز تنگ پیرزال دهدشت بوده، نیروهای منابع طبیعی دهدشت به منطقه اعزام شده اند. این سه نیرو که اتفاقا از ورزیده ترین و دلسوز ترین نیروهای منابع طبیعی در استان به شمار می روند با دو دستگاه دمنده به محل اعزام شده اند».

نیکخو در ادامه افزود:« میزان خسارت به جنگل های بلوط در این آتش سوزی هنوز برآورد نشدهآ اما با توجه به تنوع درختان از جمله بلوط های دانه زاد این محل و درختچه های گوناگون و همچنین سطح منطقه حریق، میزان تخریب بالای ۲۰ هکتار پیش بینی می شود.»

این فعال محیط زیست تاکید کرد:« بزرگترین مشکل اینجاست که درختان بلوط بعد از دیدن حرارت پس از چند ماه به طور کامل خشک خواهند شد؛ حتی اگر اشکوب این درختان به صورت کامل خاموش و سرد شود.»

نیکخو درباره تعداد بلوط های از بین رفته و میزان خسارت به بلوط ها به نکات مهمی اشاره کرد. او گفت:« میزان تخریب بلوط ها را باید چند ماه دیگر به نظاره نشست و دید چه اتفاقی برای آنها می افتد. برخی درختان در حین آتش سوزی به صورت کامل می سوزند و از بین می روند که عمدتا بلوط هوایی هستند. ساقه توخالی و اشکوب زیر این درختان بسیار تنیده است. برخی از درختان که اتفاقا جوان هم هستند به علت حرارت دیدن، چند ماه بعد خشک خواهند شد. بنابراین منطقه آتش سوزی همیشه ما را نگران می‌کند و مطمئن هستیم که بلوط حرارت دیده از بین خواهد رفت و خسارت هایی بیش از انتظار و شواهد عینی برجا خواهد گذاشت.»

تعداد کم جنگل‌بانان

فعال محیط زیست ومنابع طبیعی کهکیلویه بویراحمد درباره تعداد کم جنگلبانان در این استان و ارتباط قطعی این موضوع با پیشروی بیش از اندازه آتش در عرصه های طبیعی گفت:« با توجه به تعداد بسیار کم جنگل‌بانان استان از ریاست سازمان جنگل ها و رییس منابع طبیعی استان درخواست می کنیم برای حفاظت بیشتر و جلوگیری از فاجعه سال های گذشته، تعداد بیشتری جنگلبان به خدمت بگیرند.»

او اضافه کرد:« آتش سوزی می تواند زحمت تمامی دستگاه های متولی و فعالیت دوستداران محیط زیست را بی اثر کند؛ لذا افزایش تعداد جنگلبان حتی به صورت مقطعی، می تواند هم هزینه ها و میزان خسارات های جبران ناپذیر را کاهش دهد و هم از نابودی گونه های درختی و گیاهی از جمله بلوط جلوگیری کند.»

بر اساس متون فرهنگ فارسی، چرام به معنی چراگاه است که علت نام‌گذاری این منطقه، به دلیل وجود دشت‌ها، مراتع و چراگاه‌های وسیع آن است. اما در سال های اخیر و به علت تخریب محیط زیست و کاهش پوشش جنگلی، منطقه دچار آتش سوزی های متعدد شده و اکوسیستم آنرا دچار آسیب های فراوانی کرده است.


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/news/34700/جنگل-های-کوه-سیاه-چرام-۳-روز-آتش-می-سوزد

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com