همزمان با روز جهانی مخالفت با انتقال آب

تاکید بر لزوم تحقیق و تفحص از پروژه‌های آبی وزارت نیرو در بیانیه فعالان محیط زیستی کشور

شنبه ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۴۳ | کد مطلب: ۳۴۶۶۴
تاکید بر لزوم تحقیق و تفحص از پروژه‌های آبی وزارت نیرو در بیانیه فعالان محیط زیستی کشور
همزمان با روز "چهارمحال و بختیاری" تعدادی از تشکل های مردم نهاد حوزه محیط زیست و منابع طبیعی کشور، بیانیه ای را در مخالفت با طرح های انتقال آب منتشر کردند.
به گزارش اسکان نيوز: در این بیانیه ضمن درخواست از قوه قضایی برای ورود به بررسی فساد موجود در طرح‌های انتقال آب و سدسازی، بر توقف این پروژه‌ها و تعطیلی طرح‌های انتقال بین‌حوضه‌ای برای نجات جوامع محلی و حفظ محیط زیست و سرزمین تاکید شده است. 
 
در بخش دیگری از این بیانیه می‌خوانیم: در حالی که شعار روز جهانی آب (22 مارچ / دوم فروردین) «ارزش نهادن بر آب» بوده و در متن‌های مربوط به آن تاکید شده که ارزش آب بسی بیشتر از قیمت آن است، اما در ایران همچنان شاهد نادیده انگاری ارزش زیستی آن از طریق روند مخرب و پرهزینۀ سدسازی و انتقال آب بین حوضه‌ای هستیم. به گونه‌ای که پروژه‌های بزرگ انتقال آب همچون خرسان، سبزکوه، بهشت‌آباد، کوهرنگ 3، ونک - رفسنجان و گلاب بر رود کارون، البرز به تهران بر روی رودخانه‌ی کرج، جیرفت به کرمان بر روی رودخانۀ هلیل رود و پروژه‌های سدسازی همچون سدهای لیرو؛ بختیاری، زاب، و ده‌ها طرح دیگر از این دست در حال اجرا است. علاوه بر این‌ها وزارت نیرو در صدد به اجرا رساندن طرح شگفت‌آور انتقال آب دریای خزر به سمنان، و طرح‌های بسیار پرهزینه و انرژی‌بر انتقال آب از دریاهای جنوب به اقصی نقاط کشور هم هست. این رویه نشان می‌دهد که ارزش‌ نهادن به رودها و دیگر پهنه‌های آبی در میان مدیران بخش آب کشور جایگاهی ندارد و تفکر سازه‌ای حاکم بر وزارت نیرو، به پایمال کردن این ارزش‌ها‌  ادامه می‌دهد.
 
 
ما کنشگران محیط زیست کشور به‌مناسبت 28 فروردین روز چهارمحال و بختیاری، در همگرایی با مردمان طبیعت‌دوست این استان و ضمن دفاع از سرزندگی بزرگ‌ترین رودخانۀ وطن یعنی کارون، هم‌سو با جریان‌های جهانیِ مدافع رودخانه‌ها و محیط زیست به مطالبه‌گری خود برای توقف تخریب سرزمین با عنوان فریبندۀ «تأمین آب» ادامه می‌دهیم.
 
 
ما امضاکنندگان این بیانیه معتقدیم سدسازی و انتقال آب بین‌حوضه‌ای از بزرگترین تهدیدها برای حیات رودخانه‌ها و زیستمندان آن است، و تلاش برای پاسداشت رودها و حق‌خواهی برای رعایت حق‌آبه‌های محیط زیستی و حقوق طبیعی مردمان ساکن در اطراف رودخانه‌ها و تالاب‌ها و مصب‌ها را وظیفۀ خود می‌دانیم.  معتقدیم متوقف نساختن برنامه‌های انتقال آب پیامدهای خطرناک اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی، و همچنین مهاجرت‌های ناخواسته در داخل کشور  و حتی به خارج را در پی دارد.
 
 
از قوۀ محترم قضاییه درخواست می‌کنیم در راستای جرم‌انگاری تخریب‌های محیط زیستی، به شکل جدی به موضوع فساد در طرح‌های انتقال آب و سدسازی ورود نماید و اقدام لازم را برای تعقیب قانونی مجرمان این حوزه و همچنین سرعت‌بخشی به پرونده‌های محیط زیستی  مفتوحه در دادگاه‌ها به عمل آورد. 
 
 
درخواست داریم سازو کار لازم برای ایجاد دادگاه‌های ویژۀ محیط زیست، و دادگاه قانون اساسی برای رسیدگی به تخلف‌هایی که از قانون مادر کشور صورت می‌گیرد، فراهم شود.
 
 
ضروری می‌دانیم لایحۀ «قانون جامع آب» با در نظر گرفتن سند ابلاغی مقام معظم رهبری در زمینۀ سیاست‌های کلی محیط زیست، مبنی بر جرم‌انگاری تخلفات محیط زیستی دستگاه‌های دولتی و لزوم شفافیت در عرصه.های تصمیم گیری و تصمیم سازی های آب را با توجه کامل به اثرات محیط زیستی و اجتماعی طرح‌های آبی، و با مشارک مؤثر جامعۀ مدنی و همۀ ذی‌نفعان تدوین گردد.
 
 
از مجلس محترم شورای اسلامی می‌خواهیم تحقیق و تفحص از پروژه‌های سد سازی و انتقال آب را که اخیراً در دستور کار قرار گرفته سریعاً تصویب و اجرا کنند.
 
 
خواستار  انحلال شورای عالی آب و تغییر و اصلاح سازوکار این شورا به سمت شکل‌گیری «پارلمان آب» به منظور مشارکتی و دمکراتیک شدن تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها پیرامون موضوع آب هستیم. خواستار حفاظت جدی از مراتع و جنگل‌های کشور، آبخوان‌داری و آبخیزداری غیرسازه‌ای، و جلوگیری از معدن‌کاری‌ها و دیگر فعالیت‌هایی که به تخریب جبران‌ناپذیر پوشش گیاهی می‌انجامد، هستیم.
 
 
ضروری می‌دانیم که اصلاح اساسی در شیوه‌های آبیاری صورت گیرد، توسعۀ کمّی زمین‌های کشاورزی متوقف گردد و الگوی مصرف آب در همۀ بخش‌ها با هدف کاهش مصرف و تطبیق با شرایط جدید اقلیمی تغییر یابد. 
28 فروردین 1400
 
 
گفتنی است بیانیه روز جهانی مخالفت با انتقال آب مورد حمایت نمایندگان ١٨٨۶ شورای مردمی شهر و روستای استان چهارمحال بختیاری ؛ سندیکاهای روزنامه نگاران؛ تشکل‌های کشاورزی؛ تشکل‌های میراث فرهنگی؛ تعاونی‌های روستایی؛ تشکل‌های زنان و بسیاری از تشکل‌های محیط زیستی از سراسر ایران است.
 
برخی امضا کنندگان این بیانیه که امضای آن هنوز ادامه دارد عبارتند از :
کمپین مردمی حمایت از زاگرس.