معرفی شهر یزد به عنوان پایتخت معماری ایران

چهارشنبه ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۴۰ | کد مطلب: ۳۴۶۲۳
معرفی شهر یزد  به عنوان پایتخت معماری ایران
رئیس انجمن صنفی مهندسان معمار یزد با اشاره به اجرا طرح داوطلبی این شهر به عنوان پایتخت معماری ایران، گفت: این امر با هدف ایجاد دغدغه بیشتر در مهندسان و جلب توجه هرچه بیشتر به مدیریت شهری در این رشته که به عنوان لباس و ظاهر شهر انجام می‌شود.
اسکان نيوز:  مجتبی فرهمند، رئیس انجمن صنفی مهندسان معمار یزد در نشستی اظهار کرد: با توجه به این‌که مکاتبه‌ای که با شورای عالی فرهنگ عمومی کشور انجام شد، طرح انتخاب یزد به عنوان پایتخت معماری ایران در روز معمار سال ۱۴۰۰ برابر سوم اردیبهشت ماه آینده کلید زده شود. 

وی خاطرنشان کرد: انجمن در نظر دارد با همکاری سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد از سال جاری مقدمات انتخاب و معرفی ساختمان‌های فاخر را بر اساس شاخص‌های کمی و کیفی فراهم کند.

فرهمند در ادامه ساختمان فاخر را محصول مشترک فعالیت طراح، ناظر و مجری دانست و اظهار کرد:  در نظر داریم نشان ویژه‌ای با عنوان ساختمان فاخر طراحی کنیم که هر ساله در روز معمار به سازندگان این گونه ساختمان ها اعطا شود.

وی اضافه کرد: بر اساس آن مواردی چون معافیت از پرداخت عوارض نوسازی به مدت ۱۵ سال، تشویق مهندسان سازنده ساختمان، ارایه مشوق‌های ویژه از سوی سازمان نظام مهندسی ساختمان در سهمیه این گونه مهندسان و  نشان ساختمان فاخر اعطا می‌شود. 

  رئیس انجمن صنفی مهندسان معمار استان یزد همچنین با قدردانی از مساعدت‌های سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در برگزاری مراسم روز معمار گفت: تا به حال جلسات متعددی با مسئولان سازمان در این رابطه برگزار شد و هدف این است که روز معمار به عنوان آغازی بر توجه ویژه به معماران در طول سال قلمداد شود.

وی برگزاری تریبون آزاد مجازی و حضوری در محل خانه مهندس با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی برای هماهنگی و همفکری هرچه بیشتر مهندسان معمار را در این روز بیان کرد.

سوم اردیبهشت سال تولد شیخ بهایی به عنوان روز معمار شناخته می‌شود.

ایرنا نوشت، استان یزد ۲۴ شهر دارد که بیشتر آن دارای بافت قدیم و بناهای متعدد تاریخی است و  تعدادی از روستاهای آن هم بناها و خانه‌های کهن و فاخر دارد.