اتحادیه اروپا هشت فرمانده ‌نظامی ارشد و سه‌زندان را بابت اعتراض‌های آبان ۹۸ تحریم‌کرد

سه شنبه ۲۴ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۴۷ | کد مطلب: ۳۴۶۰۱
اتحادیه اروپا هشت فرمانده ‌نظامی ارشد و سه‌زندان را بابت اعتراض‌های آبان ۹۸ تحریم‌کرد
اتحادیه اروپا هشت فرمانده سپاه، بسیج و پلیس از جمله حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران را بابت آن‌چه «سرکوب خشن اعتراض‌‌های آبان ۹۸» خوانده، تحریم کرد

این اتحادیه روز دوشنبه  ۲۳ فروردين در اعلامیه‌ای علاوه بر این هشت نفر، نام سه زندان را هم در ارتباط با نگهداری بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان در این فهرست آورده است.
 
علاوه بر سرلشکر حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران، نام غلامرضا سلیمانی، رئیس سازمان بسیج مستضعفان و محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه هم در لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا دیده می‌شود.
 
حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، حسن کرمی، فرمانده یگان‌های ویژه ناجا، غلامرضا ضیایی، رئیس سابق بازداشتگاه اوین، حسن شاهوارپور، فرمانده سپاه خوزستان هم جزو تحریم‌شدگان هستند.
 
لیلا واثقی، فرماندار شهر قدس استان تهران هم که انتشار ویدیوی او درباره "دستور شلیک به معترضان" خبرساز شد، در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار گرفته است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران این تصمیم را به شدت محکوم کرد و آن را "بی‌اعتبار" خواند.

او اعلام کرد که وزارت خارجه ایران در واکنش به اقدام اروپا، گفت‌وگوهای جامع خود با اتحادیه شامل گفت‌وگوهای حقوق بشری و کلیه همکاری‌های ناشی از این گفت‌وگوها به ویژه در حوزه تروریسم، مواد مخدر و پناهندگان را به حالت تعلیق در می‌آورد.
 

 
خطیب‌زاده تصمیم اتحادیه اروپا را واجد "انگیزه‌های سیاسی" خواند و گفت: «مدعیان و موعظه‌گران دروغین حقوق بشر نه تنها در برابر نقض حقوق مردم ایران تحت تحریم‌های ضد بشری و غیرقانونی آمریکا سکوت کرده و یا تنها به اظهار تاسف بسنده کردند، بلکه با آن همراهی کردند.»
 
اقدام اتحادیه اروپا علیه فرماندهان سپاه و نیروی انتظامی که شامل مسدود شدن دارایی آنها در حوزه اتحادیه و ممنوعیت صدور ویزا برای آنها می‌شود در زمانی اعلام شده که اتحادیه اروپا میزبان مذاکرات مربوط به احیای برجام و رفع تحریم‌های ایران در وین است.

این نخستین‌بار است از  هشت‌سال پیش که اتحادیه‌اروپا از این جنس تحریم‌های حقوق‌بشری  علیه ایران به‌اجرا می‌گذارد.