رئیس کمیسیون انرژی مجلس جزئیات تازه‌ای از «انفجار» در تاسیسات نطنز را اعلام کرد

انفجار نطنز؛ فریدون عباسی: انصافا دشمن کارش را قشنگ انجام داده

سه شنبه ۲۴ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۱ | کد مطلب: ۳۴۵۹۴

جزییات حمله دیروز به تاسیسات‌هسته‌ای نطنز از زبان فریدون عباسی، رئيس کمیسیون انرژی مجلس و رئيس اسبق سازمان‌انرژی‌اتمی: سیستم برق تاسیسات نطنز که ۴۰-۵۰متر زیرزمین بوده، در یک انفجار پیچیده نابود شده و کابل‌های‌اش هم از میان رفته.
فریدون عباسی دوانی روز دوشنبه ۲۳ فروردین به خبرگزاری تسنیم گفت، «دشمن یک طراحی قشنگ انجام داده؛ فکر کرده و متخصصان خود را به کار گرفته» تا این انفجار هدف آن‌ها را تامین کند.
 
رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی فاش کرده که خرابکاری این بار در نطنز، «یک کار پیچیده از طریق انفجار در سیستم توزیع برق و کابل‌های مربوط به باتری‌های برق بود که جریان برق در سانتریفوژها را قطع کرد».

آقای عباسی با بیان این‌که او به «طراحی دشمن از دید علمی قضیه می‌نگرد»، تصریح کرد که دشمن انفجار را به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد که هم سیستم توزیع برق سایت آسیب ببیند و هم کابلی که از سوی باطری‌ها می‌آید».

او گفت پست برق در سایت نطنز، جریان برق را به حدود ۴۰ تا ۵۰ متری زیرزمین می‌فرستد؛ محلی که مستحکم ساخته شده تا حملات هوایی و موشکی نتواند این مکان را از بین ببرد.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس توضیح داد: «اما دشمن با دیدن این وضعیت، از بین گزینه‌هایی که برای خرابکاری از طریق افراد و تجهیزات یا ارسال تجهیزات معیوب دارد که تا رسیدن به هدفش ممکن است سال‌ها در انتظار بماند، توزیع برق و کابلی را که از قسمت دیگر می‌آید و مربوط به باطری‌های برق اضطراری است، قطع کرده است».

از سوی دیگر، فریدون عباسی در سخنان روز دوشنبه خود به انفجار ۱۲ تیر پارسال در نطنز نیز اشاره و برای نخستین بار فاش کرد که آن رویداد، حاصل کارگزاری «مواد منفجره از طریق جاسازی در یک میز سنگین و وارد کردن آن به سایت نطنز» بود.