کاوش باستان‌شناسی در منطقه قزل قلعه فراهان

شنبه ۲۱ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۴۸ | کد مطلب: ۳۴۵۳۰
کاوش باستان‌شناسی در منطقه قزل قلعه فراهان
مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان مرکزی از کاوش باستان شناسی منطقه قزل قلعه فراهان خبر داد.
اسکان نيوز: مصطفی مرزبان، مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان مرکزی اظهار کرد: در سال ۱۳۹۹ اعتباری بالغ بر هشت هزار میلیون ریال به مرمت ابنیه‌ تاریخی استان مرکزی اختصاص یافت.

وی افزود: در سال گذشته حدود ۲۰ بنا و مجموعه تاریخی در شهرستان های اراک، تفرش، خمین، خنداب، دلیجان، ساوه، فراهان و محلات مرمت اضطراری شدند و در سایر شهرستان‌ها اعتبار تخصیصی، به مطالبات پیمانکاران اختصاص یافت.

مرزبان بیان کرد: حدود هزار میلیون ریال به پژوهش و اکتشافات باستان‌شناسی اختصاص داده شد که از این محل، ثبت آثار تاریخی، معنوی و طبیعی استان انجام گرفت.

وی با بیان این‌که در سال گذشته مجوز کاوش قزل قلعه فراهان نیز اخذ شد که عملیات اجرایی آن در فصل مناسب آغاز می‌شود، افزود: اعتبار نگهداری و تجهیز موزه‌های استان در سال گذشته بالغ بر هزار میلیون ریال بوده است که برای خرید و تامین تجهیزات موزه‌های پنج شهرستان اراک، تفرش، خمین، ساوه و فراهان اختصاص یافت.

ایسنا نوشت، مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان مرکزی افزود: مرمت اشیای تاریخی موزه چهار فصل اراک شامل حدود ۴۰ شیء فلزی بوده است که با اعتباری بالغ بر ۳۰۰ میلیون ریال در دست انجام است و تاکنون حدود ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.