کرونا؛ تعطیلی یا تخلف در تهرانِ قرمز؟

چهارشنبه ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۴۵ | کد مطلب: ۳۴۴۸۷
کرونا؛ تعطیلی یا تخلف در تهرانِ قرمز؟
با اعلام وضعیت قرمز رنگ شهر تهران و با افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا، بسیاری از برنامه‌های فرهنگی و هنری لغو و به آینده موکول شدند. در این میان اما با وجود اعلام مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی مبنی بر لزوم تعطیلی نمایشگاه‌های هنری، همچنان برخی از گالری‌ها اصرار به برگزاری نمایشگاه‌های حضوری دارند.
اسکان نيوز:  هادی مظفری، مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی درباره برگزاری نمایشگاه‌های هنری با توجه به قرمز شدن وضعیت تهران، تاکید کرد که با توجه به این‌که موزه‌ها و گالری‌ها جزو مشاغل دوم و سوم محسوب می‌شوند، در شرایط فعلی ملزم به رعایت قوانین ستاد ملی کرونا هستند و تا تغییر رنگ شهر تهران و بهتر شدن وضعیت، باید تعطیل باشند.

او یادآور شد که بر اساس قواعد ستاد ملی کرونا، گالری‌ها در شهرهایی که در وضعیت قرمز قرار دارند باید از برگزاری نمایشگاه‌های هنری خودداری کنند.

در این میان اما برخی از گالری‌ها همچنان به برگزاری نمایشگاه مبادرت می ورزند، برخی تعطیل شده‌اند و عده‌ای هم اعلام کرده‌اند که هنوز از سوی وزارت ارشاد به آن‌ها اعلام نشده است که باید تعطیل باشند.

در همین راستا  در تماس با برخی از گالری‌های تهران، برنامه آن‌ها را برای برگزاری نمایشگاه در روزهای آتی جویا شدیم.

بر این اساس، گالری «شیرین» از جمله گالری‌هایی است که به سبب افزایش شیوع ویروس کرونا تعطیل شده است. گالری «آرتیبیشن» نیز فعلا برنامه مشخصی برای برگزاری نمایشگاه ندارد، اما امکان بازدید برای خرید آثار موجود در نمایشگاه همچنان وجود دارد.

گالری «ایده» اما این هفته قرار است میزبان نمایشگاه گروهی خط و نقاشی باشد. گالری «طراحان آزاد» نیز اعلام کرده است که با بازدید محدودی، نمایشگاه خود را برگزار می‌کند.

گالری «سیحون» نیز اعلام کرده است که با توجه به این‌که از طرف وزارت ارشاد تعطیلی اعلام شده، نمایشگاه خود را فعلا لغو کرده است. گالری «دستان» هنوز برنامه مشخصی برای برگزاری نمایشگاه در نظر ندارد، اما اینچنین عنوان کرده است که در صورت برگزاری، امکان بازدید با هماهنگی قبلی امکان‌پذیر است.

گالری «گلستان» نیز بر اساس روال سابق خود از نمایشگاه حضوری پرهیز دارد و نمایشگاه آنلاین برگزار می کند.

گالری «اُ» اما در این هفته میزبان دو نمایشگاه هنری است. این گالری اعلام کرده که هنوز از سوی وزارت ارشاد موضوعی مبنی بر تطعیلی گالری به آنها اعلام نشده است.

ایسنا نوشت، همچنین نمایشگاه آثار هنرمندان افغانستانی مقیم ایران با عنوان «هم‌خانه» که قرار بود در خانه هنرمندان ایران افتتاح ‌شود، به زمان دیگری موکول شد.