مذاکرات احیای برجام در وین؛ هیات آمریکایی و ایرانی در مکانی متفاوت حضور می‌یابند

سه شنبه ۱۷ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۱۴ | کد مطلب: ۳۴۴۷۴
مذاکرات احیای برجام در وین؛ هیات آمریکایی و ایرانی در مکانی متفاوت حضور می‌یابند
آمریکا روز سه شنبه (۶ آوریل) به گفتگوهایی در وین پایتخت اتریش می‌پیوندد که هدف از آن احیای توافق هسته‌ای با ایران عنوان شده است. هیات آمریکایی در محلی متفاوت از هیات ایرانی مستقر خواهد شد.
 
جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا گفته که آماده است تا از تصمیم سلف خود، دونالد ترامپ عقب نشینی کند و به توافق سال ۲۰۱۵ بازگردد. واشنگتن در سال ۲۰۱۸ از این پیمان خارج شد و به دنبال آن ایران نیز قدم به قدم از تعهدات برجامی خود کاست.
 
ایران خواستار پایان دادن فوری به تمامی تحریم‌های یکجانبه آمریکا است. این کشور در آخرین مذاکرات از دیدار با هیات مذاکره کننده آمریکا خودداری کرده‌ است. این بدین معناست که کشورهای اروپایی در گفتگوهای پیش رو نقش میانجی را بر عهده خواهند داشت.
 
اتحادیه اروپا همچنین ریاست مذاکرات فعلی را بر عهده دارد. در مذاکرات ایران، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و بریتانیا شرکت خواهند کرد.
 
بنابر گزارش خبرگزاری فرانسه، هیات نمایندگی آمریکا در مکانی متفاوت از هیات ایرانی با مذاکره کنندگان اتحادیه اروپا دیدار خواهد کرد.
 
این نخستین باری است که از زمان خروج آمریکا از برجام نماینده این کشور به محل مذاکرات هسته‌ای می‌رود.
 
این تحولات پس از نشست مهم و اینترنتی کمیسیون مشترک برجام اعلام شد. در این نشست قرار شد مذاکرات حضوری سه‌شنبه در وین پی گرفته می‌شود.
 
نمایندگان ایران و ۱+۴ در این نشست درباره چشم‌انداز و شرایط بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای مذاکره می‌کنند.
مرجع: بی بی سی