راهنمایان گردشگری نقش مهمی در توسعه گردشگری پایدار دارند

دوشنبه ۱۶ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۵ | کد مطلب: ۳۴۴۴۴
راهنمایان گردشگری نقش مهمی در توسعه گردشگری پایدار دارند
مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان گفت: راهنمایان گردشگری به‌عنوان سفیران صلح، در معرفی ظرفیت‌های استان با هدف توسعه گردشگری پایدار، ترویج صنایع‌ دستی و حفاظت از میراث‌فرهنگی نقش مهمی دارند.
اسکان نيوز: مهدی جمال، مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان دیدار با اعضا و راهنمایان گردشگری خانه تسنیم دامغان (کومیسنا) افزود: راهنمایان گردشگری به‌عنوان یکی اصلی‌ترین افراد در راهنمایی گردشگران، در جلب رضایت مسافران و گردشگران و ترغیب آن‌ها به سفر دوباره به استان سمنان از اهمیت بالایی برخوردارند.

او با اشاره به توانایی و همدلی راهنمایان گردشگری خانه تسنیم دامغان گفت: منتخب راهنمایان گردشگری خانه تسنیم دامغان به‌عنوان نماینده مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی در جامعه حرفه‌ای راهنمایان گردشگری استان سمنان معرفی خواهد شد.

جمال به نقش انجمن‌های مردم‌نهاد در زمینه جلب مشارکت مردم در حفظ میراث‌فرهنگی و توسعه گردشگری اشاره کرد و افزود:  انجمن‌های مردم‌نهاد بازوان توانمند و همیار اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان هستند.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان با ابراز خرسندی از حضور در فضای دلنشین و جذاب خانه تسنیم دامغان گفت: این تشکل می‌تواند الگوی خوبی برای انجمن‌های مردم‌نهاد فعال در حوزه میراث‌فرهنگی و گردشگری استان سمنان و کشور باشد.

او با بیان این‌که تقویت تشکل‌ها زمینه‌ساز مطالبه‌گری است، اضافه کرد:  انجمن‌های مردم‌نهاد واسطه بین دولت و مردم بوده و  بخش مهمی از مشارکت مردم در بسترسازی اهداف دولت در توسعه جامعه را شکل می‌دهند.

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان دامغان نیز در این نشست با قدردانی از خدمات راهنمایان گردشگری خانه تسنیم دامغان، عنوان کرد:  بیش از 15 نفر از راهنمایان گردشگری گروه کومیسنا در ایام نوروز 1400 با تلاشی خستگی‌ناپذیر، در هدایت و راهنمایی گردشگران و مسافران و تشویق آن‌ها به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، با این اداره همکاری کردند.

 مهدی قاسمی بر استفاده بیشتر از ظرفیت تشکل‌های مردم‌نهاد در توسعه و ترویج گردشگری شهرستان دامغان تأکید کرد و افزود:  جوانی و شادابی، تسلط بر چند زبان خارجی و دغدغه‌مندی و حس مسئولیت را از مؤلفه‌های اصلی موفقیت راهنمایان گردشگری خانه تسنیم دامغان است.

به‌ گزارش روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان، خانه تسنیم دامغان، سازمانی مردم‌نهاد و فعال در حوزه میراث‌فرهنگی و گردشگری در دامغان است. تسنیم نام چشمه‌ای در بهشت و مخفف عبارت «تاریخانه، سرای نیایش، یکرنگی و مهرورزی» است.