واکسیناسیون در ایران حتی به یک درصد هم نرسیده

يکشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۰۴ | کد مطلب: ۳۴۴۴۰
واکسیناسیون در ایران حتی به یک درصد هم نرسیده
محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران،‌ روز یکشنبه ۱۵ فروردین‌ماه گفت: میزان واکسیناسیون در کشور تا کنون به یک درصد جمعیت هم نرسیده و این تاخیر و عقب‌ ماندن برای افکار عمومی قابل پذیرش نیست.

متاسفانه امسال نیز نوروز تحت تاثیر پاندمی کرونا قرار داشت و با کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تاخیر مسئولان در فرایند واکسیناسیون، شاهد افزایش تعداد مبتلایان و قربانیان هستیم به نحوی که عدد مبتلایان روزانه ۵ رقمی و تعداد قربانیان نیز به سه رقم رسیده است.

تاخیر و عقب ماندن فرایند واکسیناسیون در کشور که تاکنون به یک درصد هم نرسیده است نسبت به بسیاری از کشورهای توسعه یافته و حتی درحال توسعه برای افکار عمومی قابل پذیرش نیست و این تاخیر، خسارات بسیار بیشتری از هزینه واکسیناسیون به نظام سلامت، اقتصاد، آموزش و فضای عمومی جامعه وارد می‌کند.

همزمان هم حجت نظری، دیگر عضو شورای تهران، از وجود تناقض در رفتار و مصوبات مسئولان و همچنین «مقصر» جلوه دادن شهروندان در گسترش بیماری انتقاد کرد.

عضو شورای شهر تهران ضمن انتقاد از مقصر جلوه دادن مردم در شیوع دوباره کرونا درخواست دورکاری حداکثری و شناورشدن ساعات کاری در تهران و شهرهای قرمز و نارنجی کرونایی را در صحن شورای شهر تهران مطرح کرد.

نظری گفت: این چه تمهیداتی است که مسئولان ما در هر سه قوه صرفا به تذکر و توصیه بسنده کرده‌اند؟ امروز مردم می‌پرسند که چرا راه‌ها باز بود و تمامی تسهیلات سفر فراهم شد اما صرفا به آنان توصیه شد که به سفر نروند؟آیا نمی‌شد که از انجام سفرهای برون شهری جلوگیری کرد؟ چرا تناقض در گفتار و رفتار مسئولان ارشد پیرامون کرونا همچنان وجود دارد و حتی برخی از این افراد برخلاف توصیه ها با خانوادهایشان عازم سفر هم شدند؟

او افزود: در شرایطی که می‌شد با اجرای یکسری مقررات سختگیرانه، کرونا را در ایام تعطیلات نوروزی، مدیریت کرد و به پایان رساند، متاسفانه سوء مدیریت در مواجهه با این بیماری آن را به پیک چهارم رسانده و آمار مرگ و میرها و موارد ابتلا رو به افزایش است.