ایران در آستانه نشست وین: کره مستقیم یا غیرمستقیم با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم

يکشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۴۲ | کد مطلب: ۳۴۴۳۳
ایران در آستانه نشست وین: کره مستقیم یا غیرمستقیم با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم
عباس عراقچی،‌ معاون وزیر خارجه ایران و عضو تیم مذاکره هسته‌ای در گفت‌وگو با صداوسیما گفته که قرار نیست "هیچ گونه مذاکره مستقیم یا غیرمستقیم با آمریکا" در وین داشته باشد.
با نزدیک شدن به موعد مذاکره میان ایران و قدرت‌های جهانی بر سر برجام در هفته جاری، مقامات ایرانی طرح پیشنهاد اقدامات گام به گام و نیز مذاکره با آمریکا در این مرحله را رد کرده و می‌گویند تنها با کمیسیون مشترک برجام گفتگو خواهند کرد.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران که قرار است این هفته برای مذاکره درباره برجام در نشست اعضای این پیمان به وین، پایتخت اتریش سفر کند، روز یکشنبه ۱۵ فروردین با یادآوری گفته‌های دیگر مسئولان دولتی و رهبر انقلاب گفت: «ما در وین هیچ گونه مذاکره‌ای، چه مستقیم، چه غیر مستقیم با آمریکایی‌ها نخواهیم داشت. ما با کمیسیون مشترک مذاکره می‌کنیم.»

آقای عراقچی با تکرار شرط قبلی ایران گفته است: «اول آمریکا همه تعهدات برجامی‌اش را انجام دهد و همه تحریم‌ها را بردارد و بعد از آن ما راستی‌آزمایی می‌کنیم و ما برمی‌گردیم».

پیش ازین علی اکبر صالحی، رئيس سازمان انرژی اتمی، گفته بود به نظر می‌رسد که مذاکرات هسته‌ای از «بن‌بست عبور کرده» و طرفین بحث اینکه «چه کسی باید قدم اول را بردارد» را پشت سر گذاشته و مذاکرات مربوط به احیای برجام وارد «مراحل فنی» شده است.