مجوز میراث فرهنگی شرط ساخت‌وساز و تعمیرات در بازار زنجان

يکشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۲۱ | کد مطلب: ۳۴۴۲۹
مجوز میراث فرهنگی شرط ساخت‌وساز و تعمیرات در بازار زنجان
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان گفت: اگر مالکان حجره‌های بازار سنتی زنجان قصد تغییرات و ساخت‌وساز داشته باشند باید ضوابط تعیین حریم‌ها را رعایت کنند و از معاونت میراث فرهنگی این اداره کل مجوز لازم را دریافت کنند.
اسکان نيوز: امیر ارجمند، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان اظهار کرد: در صورت عدم اخذ مجوز، یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان حتما عملیات ساخت‌وساز و تعمیرات را متوقف خواهد کرد.

وی  از آماده باش کامل تیم‌های  یگان حفاظت استان بر ساخت‌وسازهای غیر مجاز  در بازار تاریخی زنجان در ایام نوروز خبرداد و گفت: ساخت‌وساز در حریم بازار تاریخی زنجان باید براساس ضوابط ساخت‌وساز در حریم آثار تاریخی انجام شود، از این رو سرکشی و بازدیدهای نظارتی محسوس و غیرمحسوس توسط نیروهای یگان حفاظت از بازار تاریخی زنجان در ایام نوروز در اولویت است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان گفت: تیم های نظارتی در کلیه شهرستان‌های استان نیز نسبت به مشاهده هر گونه تخلف در روند اجرا ساخت‌وساز غیرمجاز در ٢۴ ساعت از شبانه روز، آمادگی کامل را دارند.

 ایرنا نوشت، مجموعه تاریخی بازار زنجان به عنوان بزرگترین و طولانی ترین بازار سرپوشیده ایران، در قلب بافت قدیمی این شهر قرار دارد و براساس متون تاریخی ساخت آن در سال ۱۲۰۵ هجری قمری در دوران حکومت آقامحمد خان قاجار آغاز شده و در سال ۱۲۱۳ هجری قمری مقارن حکومت فتحعلی شاه قاجار پایان یافته است. البته در دوره‌های بعد نیز بناهایی به بازار زنجان افزوده شد که از جمله آنها می‌توان به ساخت چندین سرا، مسجد، گرمابه و مجموعه بازار بالا مشتمل بر بازار قیصریه، بازار بزازها، راسته‌های حجت الاسلام، امامزاده و عبدالعلی بیک اشاره کرد.