درخواست کنشگران خراسان شمالی از رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور:

در برابر مافیای بهره‌بردار چوب جنگلی و سدسازی مقاومت کنید

شنبه ۱۴ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۵۰ | کد مطلب: ۳۴۴۲۳
در برابر مافیای بهره‌بردار چوب جنگلی و سدسازی مقاومت کنید
اسکان نيوز: یک انجمن مردم نهاد در خراسان شمالی با ارسال نامه ای خطاب به مسعود منصور، معاون وزیر و رییس "سازمان جنگل ها،مراتع وآبخیزداری کشور" از او درخواست کردند تا نسبت به ادامه اجرای طرح موسوم به "تنفس جنگل و برخورد با "مافیای سدسازی" اقدام های اساسی را به انجام برساند.

 "جمعیت دوستداران طبیعت سبز کره زمین" که سابقه ای طولانی در کنشگری محیط زیستی داشته و سال هاست در این حوزه مشغول فعالیت است در این نامه ضمن تشکر از مخالفت صریح منصور با ساخت تله کابین کبودوال و ایجاد فضای پذیرش نقد از سوی خبرنگاران و فعالان، از او خواستند تا به مسایلی از جمله یگان حفاظت، آتش سوزی عرصه های طبیعی، چرای بی رویه دام در عرصه ها و برخورد صریح دستگاه قضایی با متخلفان این حوزه نیز توجه جدی داشته باشد.

متن کامل این نامه در ادامه می آید:

 جناب آقای منصور
ریاست محترم سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور

سلام علیکم و با احترام  و عرض خدا قوت

قبل از شروع هر سخن ، ابتدا لازم است مراتب سپاس گذاری این مجموعه مردم نهاد را از دو اقدام ارزنده اخیر که نشان از کار آمدی و اثر بخشی مدیریتی حضرتعالی می باشد را به استحضار برسانیم:

الف:  مخالفت صریح با ساخت تله کابین کبود وال
ب:  ایجاد فضای پذیرش نقد از سوی خبرنگاران و تشکل های غیردولتی

اما بعد؛
درخواست ها و مطالبی را پیرامون وضعیت شکننده و اسفبار منابع طبیعی استان خراسان شمالی به استحضار رسانیده و استدعای رفع مشکلات و معضلات را در اسرع وقت داریم :

1 – وضعیت یگان حفاظت این استان از نظر امکانات و به ویژه نیروهای مورد نیاز، اصلا مناسب نیست .

2 – طبق نظر کارشناسان، مراتع این استان در چنان وضعیت نامطلوب و بحرانی قرار دارند که در زمره 5 استان برتر از نظر تخریب و فرسایش قرار می گیرد.  
   
3 – عدم نظارت بر واگذاری هایی که سرمایه گذار فقط به اخذ وام بسنده نموده و عملا به هیچ عنوان به تعهدات خویش عمل ننموده است .

4 -  در سال جاری تعداد دفعات و مسـاحت عرصه هایی که در این استان طعمه حریق شده، افزایش چشمگیری پیدا کرده ولی متاسفانه نه تنها تدابیری برای پیشگیری از این بحران غیر طبیعی وجود ندارد ، بلکه میزان امکانات در حد ناچیز و سازماندهی و آموزش کیفی نیروها به ویژه جوامع محلی ، در حد صفر است.
 
5 - چرای بی رویه دام به ویژه دام سنگین اعم از افراد فاقد پروانه و مازاد بر ظرفیت مراتع ، چراگاههای استان ، خاصه در منطقه " کالیمانی " و شهرستان اسفراین را در آستانه نابودی قرار داده است.

6-  باتوجه به پیگیری های به عمل آمده درخصوص تخریب های حادث شده درسطح استان، متوجه شدیم که متاسفانه یکی از مواردی که کارشناسان مربوطه بیان می کنند، عدم برخورد قهری وبازدارنده با متخلفان، در دستگاه های قضایی می باشد.

تقاضاهای کشوری؛
 
الف : با توجه به اینکه حضرتعالی یکی از طراحان و طرفداران طرح بسیار ارزشمند " تنفس جنگل " به شمار می آیید، همه انسان های فهیم و اندیشمند، انتظار دارند کماکان در مقابل مافیای ویرانگر بهره برداری چوب از جنگل ها مقاومت نمایید.
ب : انتظار دیگر کارشناسان و تشکل های غیردولتی دلسوز از جنابعالی این است که در مقابل مافیای مصیبت آفرین سدسازی های بی رویه، مقاومت بفرمایید و اجازه ندهید که بیش از این، مسبب اوضاع مصیبت بار بیشتر برای آرامش ، معیشت و سلامت مردم بشوند.
                                                                                                             
  با تشکر : دکتر محمدحسین انصاری مود
                                                                                                             رییس هیات مدیره "جمعیت دوستداران طبیعت سبز کره زمین"
                                                                                                          
گیرندگان رونوشت :
1-دادستان محترم مرکز استان خراسان شمالی جهت استحضار و پیگیری
2- نمایندگان محترم استان خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی جهت استحضار و طرح در کمیسیون محترم محیط زیست و منابع طبیعی
3- شورای محترم هماهنگی شبکه تشکل های محیط زیست و منابع طبیعی کشور جهت استحضار، ضمنا استدعا میشود پیگیری های لازم را به منظورتحقق درخواست ها،مبذول فرمائید
4- جناب آقای دکتر طراوتی مشاور محترم سازمان حفاظت محیط زیست جهت استحضار