صالحی: مذاکرات احیای برجام وارد مراحل فنی شده است

شنبه ۱۴ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۲۷ | کد مطلب: ۳۴۴۰۳
صالحی: مذاکرات احیای برجام وارد مراحل فنی شده است
علی اکبر صالحی، رئيس سازمان انرژی اتمی می‌گوید به نظر می‌رسد که مذاکرات هسته‌ای از «بن بست عبور کرده» و طرفین بحث اینکه «چه کسی باید قدم اول را بردارد» را پشت سر گذاشته و مذاکرات مربوط به احیای برجام وارد «مراحل فنی» شده است.

او که در شبکه اجتماعی کلاب هاوس به سوالات برخی روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی پاسخ می‌داد، با اشاره به جلسه مجازی معاونان وزرای خارجه کشورهای حاضر در برجام که روز جمعه ۱۳ فروردین برگزار شد، گفت این جلسه در «بستر سیاسی و حقوقی» بوده و «فعلا چند قدم جلو رفتیم».

صالحی گفت در این مرحله نمی‌تواند اطلاعات و جزییات مرتبط با مذاکرات را افشا کند ولی به روند کنونی مذاکرات «خوش‌بین» است و باید «یک هفته» برای اعلام جزییات بیشتر صبر کرد.

صالحی در بخش دیگری از این جلسه پرسش و پاسخ درباره جزییات مربوط به نحوه احیای برجام و اجرای دوباره تعهدات هسته‌ای ایران گفت بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای خود زمان‌بر است و حداقل «دو سه ماه زمان» نیاز دارد؛

 ولی ایران می‌تواند در شروع کار، برخی اقدامات را متوقف کند و سانتریفیوژهای جدید را نصب نکند و درباره درصد غنی‌سازی توافق کند و بلافاصله غنی‌سازی ۲۰ درصد را متوقف کند.

او همچنین گفت: ایران تاکنون «هفت میلیارد دلار» در صنعت هسته‌ای هزینه کرده است و در حال حاضر نیروگاه اتمی بوشهر، « ۵ میلیارد دلار» ارزش دارد و توان صادرات سالانه ۶۰۰ میلیون دلار برق دارد.