نخستین واکنش وزارت میراث فرهنگی به حمله مسلحانه به موزه هفت‌تپه

گزارشی از حمله مسلحانه نداریم

دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۲۸ | کد مطلب: ۳۴۱۴۰
گزارشی از حمله مسلحانه نداریم
مدیرکل موزه‌ها گفت: هنوز گزارشی از حمله مسلحانه به موزه هفت‌تپه شوش دریافت نکرده‌ام. موزه‌های کشور از نظر حفاظت بهترین شرایط را دارند.
اسکان نيوز: محمدرضا کارگر، مدیرکل موزه‌ها به دنبال حمله مسلحانه به موزه هفت‌تپه شوش توسط افراد ناشناس که دیروز (یکشنبه ۱۷ اسفند) رخ داد، درحالی که خارج از دفتر کارش بود، گفت: هنوز گزارشی از این حمله مسلحانه به دستم نرسیده است و این خبر را از شما می‌شنوم و اطلاعی ندارم. صحت و سقم چنین اتفاقی باید به صورت رسمی گزارش شود.

او ادامه داد: امنیت موزه‌ها با فرماندهی یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تامین می‌شود و در کل موزه‌ها از نظر حفاظت بهترین شرایط را دارند. تمام موزه‌ها از نظر حفاظت الکترونیکی به دوربین مداربسته و اتاق کنترل مجهز هستند و همه آن‌ها تحت نظارت یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی محفاظت می‌شوند.

او اضافه کرد: همه موزه‌های کشور دارای کد و رده حفاظتی هستند که یگان حفاظت نیز برای تامین امنیت آن‌ها با نیروی انتظامی و ارکان امنیتی کشور هماهنگ است و تا الان هم هیچ‌گونه مشکلی نداشته‌ایم. البته ممکن است برخی موزه‌ها دوربین‌های کهنه‌تری داشته باشند و ضبط اطلاعات آن‌ها یک‌ماهه باشد درصورتی‌که باید یک‌ساله باشد و یا تعداد سربازهای کمی در موزه مستقر باشد.

مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی در پاسخ به این سوال که این کمبودها به اطلاع دفتر موزه‌ها یا وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می‌رسد، اظهار کرد: نیاز نداریم که ما این گزارش‌ها را داشته باشیم. امنیت موزه‌ها تحت فرماندهی یگان حفاظت است و آن‌ها مدیریت و محافظت می‌کنند.

کارگر درباره این‌که آیا در جریان کمبودهای موزه هفت‌تپه از جمله خاموشی دوربین‌ها و سیستم‌های امنیتی در مقاطعی و مستقر نبودن نیروی یگان حفاظت قرار داشته است، گفت: این موزه‌ها استانی هستند و معمولا چنین مسائلی را با مسئولان استان مکاتبه می‌کنند. در واقع ما (اداره کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) با هیچ موزه‌ای مستقیم کار نمی‌کنیم و آن‌ها مستقیم با ما مکاتبه ندارند.

ساعت ۴ و ۴۵ دقیقه بامداد روز یکشنبه ۱۷ اسفندماه موزه هفت‌تپه شوش توسط افراد ناشناس مورد حمله مسلحانه قرار گرفت. علی درویش، فعال میراث فرهنگی شوش در این‌باره به ایسنا گفته است: هرچند خوشبختانه این اتفاق با هوشیاری پرسنل نگهبان موزه بی‌نتیجه ماند و فاجعه ناگوار جانی یا سرقت آثار تاریخی موزه‌ را به همراه نداشته است اما زنگ خطری بزرگ برای حفاظت از موزه‌هایی است که از توجه و امکانات کافی برخوردار نیستند.

به گفته این فعال میراث فرهنگی، موزه هفت‌تپه سیستم امنیتی مناسبی ندارد و یگان حفاظت میراث فرهنگی  به علت کمبود نیرو، حضور فیزیکی موثر در محل موزه ندارد.  

ایسنا نوشت، پیگیر جزئیات بیشتر این موضوع از مقام‌های مسئول همچون معاون میراث فرهنگی و فرمانده یگان حفاظت هستیم که تا لحظه ارسال این گزارش به تماس‌های گرفته‌ شده پاسخ نداده‌اند.