کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

تخریب میراث فرهنگی دنا در زلزله

17 اسفند 1399 ساعت 13:22 | کد مطلب:34130

بافت دهکده کریک معروف به ماسوله جنوب ایران در استان کهگیلویه و بویراحمد بسیار قدیمی بوده و خانه‌هایش به شکل پلکانی هستند، به‌گونه‌ای که حیاط هر خانه پشت بام خانه دیگر محسوب می‌شود اما زلزله ۵.۶ ریشتری دنا آسیب زیادی به آن وارد کرد.


اسکان نیوز: روستا زیبا کریک ازجمله روستاهای اصلی هدف گردشگری کهگیلویه و بویراحمد بوده که آب‌وهوای بسیار مطبوع و خنک دارد و چشمه‌های فراوانی دل طبیعت آن را شکافته است.

این روستا به خاطر دارا بودن معماری و بافت پلکانی به ماسوله، روستای معروف پله کانی ایران شباهت دارد و از آن به عنوان ماسوله جنوب کشور یاد می‌شود.

عبور رودخانه کریک از وسط روستا یکی دیگر از جاذبه‌های دل‌انگیز آن است که صحنه‌ای زیبایی را خلق می‌کند.

از سوی دیگر بوی مزارع برنج آن، سرسبزی باغ های کهنسال میوه های هلو، انگور، شلیل‌ و گردو برای آدمی بهشت گمشده‌ای را به تصویر می‌کشد.

وجود یک امامزاده در ورودی روستا آن را به فضایی خاص و مفرح برای گردشگران تبدیل کرده است.

اما زلزله روز چهارشنبه ۲۹ بهمن ماه امسال در شهرستان دنا، مهمان ناخوانده‌ای بود که سبب رعب و وحشت مردم شد و عده‌ای را مجروح و خانه‌های بسیاری را تخریب کرد.

بسیاری از خانه‌های قدیمی و سنتی روستای پلکانی دچار خسارت شدند و در چشم به هم زدنی یک عمر خاطرات زنان و مردان کهنسال روستا را نابود کرد.

مصالح به کار رفته در ساخت خانه‌های قدیمی چوب، خشت و گل بوده که هم اینک تنها ویرانه‌ای از بیشتر خانه‌ها به جا مانده است.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری‌ و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد در این زلزله برخی از اردوگاه‌های گردشگری در شهر سی سخت دچار خسارت شده که تیم ارزیاب این اداره کل این خسارات را ارزیابی می‌کنند.

مجید صفایی افزود: همچنین خسارت به آثار تاریخی شهرستان دنا نیز بررسی می‌شود.

عضو شورای اسلامی کریک در این باره گفت: ۱۹۵ خانوار در روستای کریک مرکزی و اسلام آباد کریک زندگی می‌کنند که بر اساس بررسی‌های انجام شده توسط شورای اسلامی و دهیاری روستا منازل مسکونی ۱۵۰ خانوار دچار خسارت شده‌اند.

احد عارفی افزود: در روستا کریک مرکزی که داری بافت قدیمی یا همان بافت پلکانی روستا محسوب می شود منازل مردم به صورت ۱۰۰ درصد تخریب و آسیب دیده‌اند.

وی ادامه داد: ۱۴۵  خانوار در بافت قدیمی روستا زندگی می‌کنند که هم اینک منازل ۸۰ خانوار به طور ۱۰۰ درصد آسیب دیده است.

عارفی عنوان کرد: افراد سالخورده و پیر در بافت قدیم روستا سکونت دارند که مجبورند در خانه هایشان به سر ببرند. 

عضو شورای اسلامی کریک تصریح کرد: تاکنون تعداد ۲۰ تخته چادر تحویل این خانوارها شده است که این تعداد چادر جوابگو نیست و مابقی افراد سالخورده مجبورند در خانه‌های خشتی خود به سر ببرند.

شاید اگر اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان در برنامه مدون‌تری این خانه‌ها را مرمت می‌کرد، خانه‌های بیشتری از آسیب این زلزله در امان می‌ماندند.

احیا کردن خانه‌های کهن، در سال‌های اخیر در استان های مختلف رونق گرفته است.

 وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، با تصویب ماده ۲۷، امکان مرمت، احیا، نگهداری، تجهیز و حق بهره‌برداری از خانه‌های قدیمی را برای بخش خصوصی فراهم کرده است.

هر ساله باد، باران، زلزله، سیل، آتش سوزی این اماکن تاریخی و کهن را دستخوش تخریب و آسیب قرار می‌دهد و چنان‌چه دیر اقدام کنیم جز ویرانه ای از این آثار باقی نخواهد ماند.

در این استان هنوز آن گونه که باید حفاظت از خانه‌های قدیمی به ویژه در حوزه کریک پر رنگ نیست که در این باره می‌طلبد پای بخش خصوصی را به این عرصه باز کرد.  

روستا کریک یکی از قدیمی‌ترین روستاهای شهرستان دنا به شمار می‌رود که در آن بافت دوهزار ساله نیز وجود دارد.

کریک در دامنه ارتفاعات دنا، در ۱۵کیلومتری جنوب غربی سی سخت و ۲۵کیلومتری شهر یاسوج قراردارد.

جمعیت شهرستان دنا بر اساس آخرین سرشماری در سال ۹۵ حدود ۴۲ هزار نفر برآورد شده اما هم اینک به حدود ۴۵ هزار نفر رسیده است.

بیش از ۳۲ هزار نفر از جمعیت این شهرستان روستایی هستند و این خیل جمعیت روستایی در یک شهرستان توجه ویژه مسئولان در ایجاد زیرساخت ها و رفع مشکلات آن ها را می طلبد تا شاهد مهاجرت این روستاییان نباشیم.

زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۶ ریشتر شامگاه ۲۹ بهمن ماه شهر سی سخت را لرزاند و تاکنون بزرگترین پس لرزه آن ۴.۵ ریشتر بوده است که ظهر چهارشنبه ۶ اسفندماه شهر سی‌سخت مرکز شهرستان دنا را در استان کهگیلویه و بویراحمد لرزاند.

در پی وقوع زلزله ۵ و ۶ دهم ریشتری به ۳ هزار و ۷۰۰ واحد از منازل مسکونی خسارت وارد شد.۸۰۰ واحد به علت خسارت ۶۰ تا ۱۰۰ درصد نیاز به بازسازی دارد و از مجموع ۳ هزار و ۷۰۰ واحد نیز ۲ هزار و ۹۰۰ واحد تعمیری هستند.

از مجموع ۸۰۰ واحد بازسازی ۴۲۰ واحد شهری و ۳۸۰ واحد روستایی و از ۲ هزار و ۹۰۰ واحد تعمیری هزار و ۵۰۰ واحد شهری و هزار و ۴۰۰ واحد روستایی است.

میزان خسارت زلزله به واحدهای تعمیری بین ۲۰ تا ۴۰ درصد و بر اثر این زلزله به ۲ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی خسارت معیتشی از جمله تخریب اسباب و وسایل منزل خسارت وارد شده است.۶۴ نفر در این زلزله دچار مصدومیت شدند.

 ۱۲ فروردین سال ۹۷ نیز زمین لرزه ۵.۲ ریشتری در شهرهای سی سخت و یاسوج خساراتی به بار آورد.در سال ۶۸ هم زلزله ای با بزرگی بیش از ۵.۲ ریشتر سی سخت را لرزاند و به یک هزار واحد مسکونی خسارت وارد کرد.

ایسنا نوشت، شهرستان ۴۲ هزار نفری دنا در ۳۵ کیلومتری غرب یاسوج قرار دارد.
 


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/news/34130/تخریب-میراث-فرهنگی-دنا-زلزله

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com