اثر نمایان شده در محوطه مقبره‌الشعرای تبریز، بقایای خانه‌ای قاجاری است

دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۲ | کد مطلب: ۳۴۰۲۷
اثر نمایان شده در محوطه مقبره‌الشعرای تبریز، بقایای خانه‌ای قاجاری است
به گفته معاون میراث ‌فرهنگی آذربایجان شرقی اثر نمایان شده در محوطه مقبره‌الشعرای تبریز متعلق به بقایایی از طاق زیرزمینی خانه‌ای قاجاری است.
اسکان نيوز:  علیرضا قوچی، معاون میراث‌ فرهنگی آذربایجان شرقی اعلام کرد: اثر نمایان شده در محوطه مقبره‌الشعرای تبریز متعلق به بقایایی از طاق زیرزمینی خانه‌ای قاجاری است.

قوچی ضمن اعلام این خبر، گفت: با توجه به قدمت محوطه مقبره الشعرا وجود آثار و بقایایی از ادوار مختلف در این منطقه محتمل است، لذا به‌دنبال عملیات عمرانی انجام گرفته در محوطه مقبره‌الشعرا توسط شهرداری تبریز طی چند سال گذشته، بقایای مختلفی در محوطه این مجموعه نمایان شده است. 

او در خصوص طاق نمایان شده در این مجموعه و پیرامون محوطه موزه استاد احد حسینی، عنوان کرد: این اثر، یک طاق زیر زمینی متعلق به خانه‌ای از دوران قاجار است که طی عملیات عمرانی نمایان شده بود و دیوارسازی محوطه موزه در ضلع واقع شده این اثر در راستای مطالعه و بررسی بیشتر که هم‌اکنون در حال اجرا است، متوقف شده است.

ایلنا نوشت، معاون میراث‌ فرهنگی آذربایجان شرقی اظهار کرد: معماری قسمت‌های زیرین این طاق از نوع تفلیسی (تلفیق آجر و سنگ) و قسمت‌های فوقانی آن از نوع آجر پخته با ملات گچ است که یکی از مشخصه‌های معماری دوران قاجار محسوب می‌شود، بنابراین اظهارات منتشر شده در برخی از رسانه‌ها مبنی بر تعلق این بقایا به تونل‌های تاریخی تبریز صحت نداشته و هیچگونه مستنداتی مبنی بر وجود آثارهای تونل زیرزمینی وجود ندارد.