گلستان پایتخت اکوتوریسم ایران /مجموعه آبشارهای رویایی اوتره استان گلستان

دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۶ | کد مطلب: ۳۳۹۷
گلستان پایتخت اکوتوریسم ایران /مجموعه آبشارهای رویایی اوتره استان گلستان
 
اسکان نيوز:  بسیار زیبا است و  درطول مسیر تا زیر آبشار اصلی چندین آبشار دیگر وجود دارد که هریک زیبایی خاص خود را داشته و قابل توجه آن است که تمامی عظمت این آبشارها و رودها از چشمه‌های بسیار کوچک منشا می‌گیرد.

آبشارهای اوتره  ازچهارآبشاردیدنی و بسیار زیبا به نام‌های اوشرشره، او گردگر، هفت بهشت و اوتره تشکیل شده است که در ذیل به خلاصه‌ای از ویژگی‌های آن‌ها اشاره شده است.

آبشار اوشرشره: این آبشار بر روی یک صخره سنگی کله قندی مانند که توسط خزه‌های پراکنده سطح آنرا پوشیده است قرار گرفته وارتفاع کلی ریزشگاه 15 متر است و درقسمت جنوب‌شرقی رودخانه اوتره قرار دارد. از چشم‌اندازهای محیطی این آبشار زیبا وجود آبشارهای کوچک است که از مسافت 150 متر نرسیده به آبشار شروع که ازدیواره‌های سمت راست دره به داخل رودخانه سرازیر هستند نمای بسیار زیبا و حیرت‌انگیز را بر طبیعت دره ایجاد کرده است.

آبشار او گردگر: آبشار اوگردگر بر روی یک دیواره سنکی بلند قرار گرفته و ارتفاع کلی ریزشگاه 30 متر است.

آبشار هفت بهشت: در قسمت سمت راست این آبشار به فاصله کمی آبشار شگفت‌انگیز و پلکانی هفت‌بهشت قرار دارد که ارتفاع کلی ریزشگاه آن به 20 متر است که در اثر فرسایش آب در زمان آبدهی فراوان به مروزمان بصورت پلکانی در آمده است و چشم‌انداز فوق‌العاده زیبایی در محیط ایجاد کرده است. در زمان آبدهی کم به وضوح می‌توان سطح این اشکال پلکانی را مشاهده کرد.

آبشار اوتره: که در بالا آبشار هفت بهشت قرار گرفته و از نظر میزان آبدهی بیشتر از دیگر آبشارها است که مسیر اصلی رودخانه اوتره را تشکیل می‌دهد و ارتفاع کلی ریزشگاه به 25 متر میرسد و در زمان طغیان سبب از بین رفتن صخره‌های سنگی می‌گردد و حتی موجب تخریب و فرسایش بستر رودخانه هم می‌شود.
مرجع: میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی گلستان